Yoksulum Yoksulsun Yoksuluz!

27 Eylül 2017 Çarşamba, 17:10

Zenginle fakir arasında ki uçurumun gün geçtikçe büyümesi tehlike dolu bir geleceğe işaret ediyor. Özellikle emlak, konut, turizm ve akaryakıt alanında fahiş artışlar gerçekleşirken fakir ve yoksul kesimleri yok olma noktasına getiren piyasalar halkı canından bezdiriyor.

Siyasi çevrelerin çizdiği iyi tablo mahallede ki yoksul ve fakir kesimlerin içler acısı halini yansıtmıyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Eylül ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırması sonuçlarını açıkladı. Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada ülkede yaşayan her beş kişiden birinin yoksul olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.522,58 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.959,54 TL oldu.

Bekâr bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.901,08 TL olarak gerçekleşti. TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 18 TL, yılbaşına göre 90 TL ve geçen yılın aynı ayına göre 136 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı tutarı ise son bir ayda 58 TL, yılbaşına göre 295 ve geçen yılın aynı ayına göre 444 TL arttı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.