Türkiye Kudüs İçin Ayakta: İstanbul!

10 Şubat 2020 Pazartesi, 09:20

İşgalci ABD’nin açıkladığı “Yüzyılın Anlaşması” denen şer planı protesto etmek amacıyla Saadet Partisi tarafından İstanbul’da “Büyük Kudüs Mitingi” temalı dev bir miting gerçekleştirildi.

Mitinge birçok siyasi partinin yanı sıra birçok STK da destek verdi. Mitinge katılanlar arasında Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da vardı.

Siyasi partilerin genel başkanları mitingde birer konuşma da yaptı. İlk olarak konuşmasını gerçekleştiren Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Bugün Kudüs için buradayız. Mescid-i Aksa için buradayız. Gazze için, Batı Şeria için, Ramallah için buradayız. Başkenti Kudüs olan Özgür filistin için buradayız. Sadece Kudüs mü? Sadece Filistin mi? Elbette hayır.. Şehitlerimiz için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için buradayız. İdlib için, Doğu türkistan için, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizma karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz.”

KUDÜS EZELDEN EBEDE İSLAMINDIR VE ÖYLE KALACAKTIR.

“Bu meydandaki inançtan aldığım cesaretle söylüyorum; Ey zalimler, ey siyonistler, ey ırkçı emperyalistler.. Filistin ezelden ebede bir islam beldesidir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bu meydanda, ırkçı emperyalizme figüranlık yapanlar değil, tarihi bizzat yazanların torunları var… Bu meydanda, Selahattin’i Eyyübilerin, Sultan Fatihlerin yolundan gidenler var, Bu meydanda “Hayat iman ve cihattır” diyen Necmettin Erbakan sevdalıları var..”

Karamollaoğlu’nun ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Kudüs bütün Müslümanlar için büyük öneme sahiptir. Çağımızın Haçlı zihniyeti ile Kudüs Müslümanların elinden alınmak isteniyor

Bugün bu mücadelenin yeni boyutunu görüyoruz. Haçlıların Kudüsü işgal etmesiyle bugün yapılan bu anlaşma da aynıdır. Filistin devleti Kudüs’ten Kudüs’te Müslümanlardan koparılmak isteniyor.

Bu topraklar Haçlı zihniyetini yenmeyi başardı. Bundan sonra da Allah’ın izniyle Haçlı seferlerini boşa çıkaracağız

Bütün mazlumlar birleşmelidir. İsrail’e karşı ilk Kudüs mitingini düzenleyen Milli Görüş lideri Erbakan’ı saygı ve rahmetle anıyorum.

Siyasi olarak farklı görünen iki hareketi bir araya getiren bir davadır Kudüs. Allah hak, hukuk ve adalet diyenlerle beraberdir.

Kimlik üzerinden, yaşam tarzı üzerinden bizi bölmeye çalışıyorlar. Emperyalizme karşı bütün mazlumların birleşme vaktidir.

Her firavunun bir Musa’sı vardır. Günümüzün firavununa karşı her birimiz birer Musa’yız.

Mitingde konuşma yapan bir diğer isim de HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam’dı.

“Bütün Amerika’yı, üzerine Avrupa’yı da koyarak bir araya getirseniz bir Kudüs etmez.” diyen Sağlam, şunları söyledi:

“Bu ham hayallerden vazgeçin diyoruz. Kudüs insanlığın vicdanıdır. Bugün dünyada 139 ülke Kudüs’ü, Filistin’i devlet olarak tanıdığını ilan etmiştir. Biz bu antlaşmayı milat edinerek bu devletlere diyoruz ki, ‘gelin Filistin’i tanımaya sahip çıkın, Filistin’i bir devlet olarak görün ve buna göre muamele edin. Bugün siyonist rejimle nasıl anlaşma imzalıyorsanız, hangi ilişkileri geliştiriyorsanız, aynı zamanda Filistinliler ile de muamele edin ve devlet olarak görün, devlet olarak ilişki geliştirin. Tarih göstermiştir ki siyonistlerin anladığı tek dil kuvvettir. Bu nedenle bu imzanıza sahip çıkarak, Filistin’e güç verin, kuvvet verin, siyasi ve ekonomik antlaşmalar yapın. Özellikle İslam ülkelerinin idarecilerine seslenmek istiyorum. Madem ki Filistin’i devlet olarak tanıyorsunuz, gelin Filistinlilerle ticari, siyasi ve askeri antlaşmalar yapın. Askeri teknik ve teknolojileri Filistinlilere aktarın. Bu şekilde göreceğiz ki Filistinlilere huzur gelecektir. Bugün Filistin huzur içinde olursa bütün dünya huzur içinde olacaktır. Çünkü yaşadığımız bütün sorunların temelinde siyonist rejimin rahat etmesi için bizim aramıza ekilen fitne tohumlarıdır. Filistin’de huzur olursa bizim aramızda bu fitnelerinde büyük bir kısmı yok olacaktır.”

“Filistin, ümmetin vahdet meselesidir”

İhtilafların bir kenara bırakılarak Kudüs ve Filistin konusunda bir araya gelinmesi gerektiğini vurgulayan Sağlam, Filistin huzur içinde olmazsa İstanbul, Şam, Bağdat’ın huzur içinde olmayacağına dikkat çekti.

Sağlam, “Bu antlaşmayı bir başlangıç noktası edinelim. Aramızdaki ihtilafları bir kenara getirelim ve bütün insanlığın vicdanı olan Aksa ve Filistin konusunda bir araya gelelim. Filistin huzur içinde olmazsa İstanbul asla huzur içinde olamaz, Şam huzur içinde olamaz, Bağdat huzur içinde olamaz. Bunu görmediğimiz sürece Filistin’e çözüm bulamayız. Filistin, bize Hazreti Ömer’in, Selahaddin Eyyubi’nin, Nureddin Zengi’nin, emaneti olduğunu dile getirdik. Filistin, ümmetin vahdet meselesidir. Filistin’in, Selahaddin Eyyubi tarafından fethedilmesinde bize güzel bir örnek vardır. Nureddin Mahmut Zengi Türk, Selahaddin Eyyubi Kürd ve komutanların önemli bir kısmı Arap’tır. Bu bize şu mesajı veriyor. Türkler, Araplar, Kürtler bütün farklılıklarımızla, renklerimizle bir araya gelirsek, dünyaya huzuru ve mutluluğu getirmiş olacağız.” diye konuştu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal  yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

İsrail’in başat rolü oynadığı BOP komplo teorisi olmaktan çıkmış, tarihi bir gerçeklik olarak tarihi kayıtlara geçmiştir

Malûmunuz, 2 sene evvel, Osmanlı’nın Kudüs’ü terk edişinin 100’üncü yılında, aynı ayda Kudüs’ün başkent ilân edilmesi, bir tesadüf değildi.

İsrail’in botlarıyla Kudüs işgal edilirken, biz bu sınavın altında kaldık.

Filistinliler hergün yeni bir zulüm yaşıyorlar. Dünyanın gözü önünde. Amerika da buna zemin hazırlama derdinde. Masalarda kurulan planlar hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Batı’dan yükselen birkaç cılız sesle, canımızı yakan, hüznümüze hüzün katan, maalesef İslâm dünyasının sessizliğidir. Hatta Arap dünyasından, ABD’nin işgal planını meşrulaştırma planına destek veren açıklamalardır.

Bu alçak zulmü avazı çıkarcasına bağırmak, işte İstanbul’a bu yakışırdı.

Yaşamanın özgürlük ve kişi güvenliğini yalnız kendi insanları için var olduğunu düşünen bir İsrail ve buna kan ihraç eden bir ABD var karşımızda.

Kudüs’ü her türlü siyasi farklılığa rağmen bir arada durabilen Müslümanlar kurtaracaktır.

İslam ülkelerine sesleniyorum; madem Filistin’i devlet olarak tanıyorsunuz, gelin Filistin’le askeri, siyasi ve teknolojik anlaşmalar yapın.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Trump ve Netanyahu, sözde barış planını ilan ederken, sadece Filistin’e değil sadece Kudüs’e değil, bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanınıza karşı, Kudüsü hep koruyacak ve insanlığın vicdanının sesi olacağız.”

“Buradan İstanbul’dan Kudüs’e seslenirken, bu buluşmaya vesile olan Saadet Partisi’ne ve dğerli Genel Başkanı sayın Temel Karamollaoğlu’na teşekküre ediyorum. Kudüs’ü savunan rahmetli Erbakan’a rahmet diliyorum. Onun gibi her zaman Kudüs’e sahip çıkacağız.”

“Bu sözde barış planıyla, Kudüs İsrail’in başkenti ilan ediliyor. Abu Dis denilen bir yeri de Filistin’e başkent yapıyorlar. Biz bunu kabul eder miyiz? Bilsinler ki Kudüs planı asla kabul edilmeyecektir.”

“Bu planda deniyorki, dış güvenlik İsrail’e ait olacak, iç güvenlik Filistin’e ait olacak. Filistin’in bütün kara ve hava denetimleri İsrail denetiminde olacak. Filistin fiilen bir açık hava hapishanesine dönüştürülmek isteniyor. Buna karşı çıkacağız.”

“Bu planla ayrıca, Filistinlilerin topraklarına geri dönmesi yasaklanıyor. Bunun karşılığında 50 milyar dolarlık bir rüşvet veriliyor. Bizim kardeşlerimiz bunu asla kabul etmeyeceklerdir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir