Sokak Hayvanları Merhamete Muhtaçlar

25 Aralık 2017 Pazartesi, 13:34

Soğuk havaların etkisini göstermesiyle birlikte zorlu yaşam şartlarına maruz kalan çevremizde ki canlılar için mutlaka bir şeyler yapabilir, kış mevsimini atlatabilmeleri için yardımcı olabiliriz.

İnsana hizmet ve doğanın işleyişinde önemli rolleri olan her bir canlıya şefkat ve merhametle yaklaşmak insani bir görev ve sorumluluktur.

Sıcaklıkların 0° altına düşmesi ve yağan karlar dışarda kalan tüm canlılar için zorluk, açlık, susuzluk ve ölüm demektir. Peki, fert olarak sokak hayvanları için nelere yapabiliriz?

1-Kuşlar için pencere önüne baklagiller, ekmek kırıntıları veya kuşyemi bırakabiliriz.

2-Kapı önüne veya apartman kenarına bayatlamış ekmekleri ve yemekleri bir kapta köpek ve kedilerin beslenmesi için bırakabiliriz.

3-Dondurucu soğuklarda kapı önüne bir kap su bırakılabilir, suyun donmasını geciktirmek amacıyla çay kaşığı miktarı sıvı yağ katabiliriz. Su kapları metal olursa su daha çabuk donacağı için plastik kaplar tercih edilmelidir.

4-Mahalle sakinleri özellikle park köşeleri ve kuytu yerlere yemek bırakırlarsa sokak hayvanları yiyeceklerin yerini bulmakta zorluk çekmez ve sürekli aynı yerlere beslenmeye gelirler.

5-Hayvanların dondurucu soğukta yer bulmaları çok zor olduğu için müsait yerlere koli, kutu ve kasalar yerleştirilebilir.

6-Ekonomik durumu müsait olanlar kedi ve köpekler için satılan hazır mamalardan alarak duvar önlerine, kaldırım kenarlarına, ağaç diplerine bırakabilirler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.