Soğuk Havalarda Meyve Sebze ve Balık Tüketilmeli

28 Aralık 2017 Perşembe, 13:59

Kış mevsiminde soğuk havalara maruz kalanlar beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bulaşıcı hastalıklara karşı dirençli olmak için temizlik konusunda hassas olmak ve vitaminlerin düzenli alınması vücut sağlığı için faydalı olacaktır.

Sebze çeşitlerinin mutlaka sofrada bulunması ve iyice yıkanması gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle taze sebzelerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Suda gerektiği gibi durulanmayan ve temizlenmeyen sebzelerin ziraat ilaçları nedeniyle sağlıksız ve zararlı olacağı bildiriliyor.

Soğuk havalarda artan salgın hastalıklardan korunmak için özellikle gribe karşı C vitamini mutlaka alınmalıdır. Doğal sebze ve meyvelerle düzenli beslenmek hastalıklara karşı bünyeyi güçlü tutacak, bulaşıcı hastalıklardan daha kolay kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Besin ve mineral açısından vitamin deposu olarak değerlendirilen balık çeşitleri mutlaka tüketilmeli, beslenme uzmanları vücudun ihtiyacı olan omega 3  A ve D vitaminleri ihtiyacını karşılamak için hafta da en az bir kez balık tüketilmesini öneriyorlar.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.