Siyaset Müslümanların Öncelikli Sorumluluğudur

16 Ekim 2017 Pazartesi, 15:01

Siyasetle ilgilenmeyen Müslüman’ı Müslümanla İlgilenmeyen Siyasetçi Yönetir!

Türkiye’de uzun yıllar boyunca gençliği siyasetten uzak tutma adına “siyaseti şeytanla bir tutan” fakat siyasetin her türlü nimetinden fazlaca fayda elde etmeyi ihmal etmeyen çevrelerin son derece basiretsiz ve gafilce savları topluma büyük zarar vermişti.

Yeni nesilleri yarınların yöneticileri ve sahipleri idealini vererek başta siyaset olmak üzere her alanda bilgi ve birikim sahibi olmalarını sağlamak son derece önemli ve gerekli faaliyetler olarak görülüyor.

Bu anlamda Birlik Vakfı tarafından düzenlenen “İrfan Mektebi” çalışmaları son derece önemli olup gençleri geleceğe hazırlamak adına takdir edilecek bir faaliyet olarak değerlendiriliyor.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Birlik Vakfı tarafından düzenlenen “İrfan Mektebi” konferanslarında, “Müslüman ve Siyaset” başlıklı bir sunum yaptı.

Siyaset kavramının devlet kavramıyla birlikte anılan ve tartışılan bir kavram olduğunu kaydeden Şahin, “Eğer siyasetle ilgili olmazsanız, Müslüman’la ilgilenmeyen siyasetçiler sizi yönetir” dedi.

Bir olgu olarak devleti tanımlayan ve “Devlet denildiğinde akıllara ne geliyor? Devlet neden var? Devlet olmasa ne olur? Neden düzen sağlayan bir mekanizma kuruldu?” gibi sorular sorarak, meseleyi güncel örneklerle izah eden Prof. Şahin, “Siyaset, seyisle aynı kökten gelir. Seyis, insanlara zarar verebilecek bir atı, insanlara yararlı hale getirmektedir. Siyasetçi de devleti, insanlara hizmet eder hale getirir.

Bu açıdan Müslüman’ın siyasetle ilgili olması, içinde yaşadığı devletin kendisine duyarsız kalmaması anlamında oldukça önemlidir” şeklinde konuştu. Şahin, yakın tarihten örnekler de verdiği konuşmasında, kendisini dinleyen öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Birlik Vakfı Toplantı Salonundaki konferansı öğrencilerin yanı sıra, Vakfın İl Başkanı Mustafa Karahancı da katıldı.

 

Siyasetle fertlerin arasına set koyan kimi basiretsiz camiaların yanlış yönlendirmeleriyle yeni nesillerin siyasetle mesafeli olmalarını önlemek adına son derece anlamlı olan bu mesajlar, geleceği dert edinen bir nesil meydana getireceği ön görülüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.