Şeref Malkoç ASÜ’ de Konuştu

09 Kasım 2017 Perşembe, 10:40

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ASÜ de konferans verdi.

“Üniversiteler ve Yeni Türkiye Vizyonu” konulu konferansta Ombudsmanlık/Kamu denetçiliği kurumunun bir noktada vatandaşın avukatı olduğunu vurgulayarak “haksızlığa uğradığınız bir durumda bize başvurabilirsiniz” ifadelerinde bulundu

Başdenetçi Şeref Malkoç, “Örneğin; sınavdan beklediğiniz notu alamadığınıza veya hocanızın size haksızlık yaptığına inanıyorsanız bize müracaat edebilirsiniz. Veya Nüfus Müdürlüğüne bir işiniz için gittiniz ve size davranışlar açısından uygun görmediğiniz bir şey söylendiğinde de bize müracaat edebilirsiniz.

Müracaatlardan herhangi bir ücret alınmıyor ve elektronik ortamdan da yapılabiliyor. Müracaatları altı ay içinde sonuçlandırmak gibi bir zorunluluğumuz var. Sistem şu şekilde işliyor; örneğin DSİ ile alakalı bir hususu şikâyet ettiniz. Önce sizin şikâyet dilekçenizi alıyoruz, hukuka uygunluğunu inceliyoruz. Sonra DSİ’ye talebi bildiriyoruz ve düzeltme istiyoruz. Zamanla çok daha iyi olacak” dedi.

ASÜ öğrencilerine seslenen Şeref Malkoç, Bu üniversitenin imkânlarını iyi kullanın, hocalarınızdan istifade edin. Burada sizin gayretiniz çok önemli. 1982 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. O yıllarda Türkiye’de 19 üniversite, 150 bin de öğrenci vardı. Bugün ülkemizde 7,2 milyon üniversite öğrencisi var” dedi.

Diğer taraftan öğrenci yoğunluğunun istihdamı sıkıştırdığı gerçeğini yaptığı uyarıyla açık eden Malkoç, “Sizler mezun olduğunuzda, işe girebilmek için artık çok sayıda insanla yarışacaksınız. Bu nedenle kendinizi iyi yetiştirin,  zamanınızı iyi değerlendirin. Sadece derslerden yüksek not almak için değil, öğrenmek için çalışın. Yabancı dilinizi geliştirin ve bir tanesiyle yetinmeyin.” dedi

İl Protokolünden isimlerin de katıldığı konferans, hediye takdimlerinin ardından tamamlandı.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.