Sağlık Bakanlığından Gelişim Bozuklukları Hasta Grubuyla İlgili Yeni Adım

14 Kasım 2019 Perşembe, 12:14

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozuklukları hasta grubuyla ilgili özel bir daire başkanlığı kuralım istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozuklukları hasta grubuyla ilgili özel bir daire başkanlığı kurmak istediklerini belirtti.

“Farkındalık, erken tanı ve hastaya yaklaşım konusunda imkanlarımız geniş ve zengin. Bir takım şeyleri hızla devreye sokabiliriz.” diyen Bakan Koca, şunları söyledi:

“Bu hasta grubuyla ilgili özel bir daire başkanlığı kuralım istiyoruz. Bizim bir şekilde ana gündem maddelerimizden biri olsun ve burada biz devreye girmediğimizde kimi zaman eğitim boyutuyla Milli Eğitim Bakanlığı, kimi zaman sosyal yardım boyutuyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girmiş oluyor. Ama işin esası, erken farkındalığını ve erken tanıyı ve teşhisi ve devamında hastaya yaklaşımı… İmkanlarımız bu anlamda aslında geniş ve zengin; Toplum Sağlığı, Ruh Sağlığı merkezleri, sizin önerdiğiniz bireysel hizmet danışmanı bence önemli. Birtakım şeyleri hızla devreye sokabilir diye düşünüyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.