Resepsiyonlarla Yok Olmak!

31 Ekim 2017 Salı, 11:40

Türkiye Müslümanları her şeyi kabulleniyor, gelişerek, geliştirerek değil, değişerek kabullenmek, ortama uyum sağlamak konusunda hiç bir sıkıntı çekmiyorlar.

29 Ekim kutlamalarıyla bir kez daha resepsiyon furyası yaşadık.

Furya diyoruz çünkü sonu gelmeyen içi boş buluşmalar için bundan daha uygun bir kelime olamaz.

Muhafazakar dindar çevrelerin ilk resepsiyon krizi “başörtüsüyle katılım olacak mı, olmayacak mı?” tartışmalarıyla başlamıştı. Şimdi dönüp geriye bakıldığında ülkenin gündemi ve geleceği ne kadar da içi boş çekişmelerle yok edilmiş. Yazık çok yazık.

O günlerde kıyametler kopmuştu kopmasına ama bu gün o dindar çevreler verdikleri resepsiyonlarda konserler düzenleyerek bir dönüşümün resmini ortaya koymuş oluyorlar.

Geldiğimiz yere bakınca, nereye geldik? Henüz var olmamışken bir sorun yok ama yok olmakla yüz yüze gelmek kadar ürkütücü bir durum söz konusu olamaz.

Peki nedir bu resepsiyon?

Resepsiyon: Kabul, müracaat yeri, davetlileri ağırlamak için düzenlenen, törensel niteliğinde bulunan toplantı.

Latince almak, kabul etmek, geri istemek anlamlarına gelir. Çeşitli dillerde reception, réception, rezeption olarak kullanılmaktadır.

Resepsiyon sözcüğü dilimize Fransızca réception sözcüğünün karşılığı olarak girmişse de sözcüğünün net bir Türkçe karşılığı yoktur.

Kavram olarak resepsiyon: Kendi hukuk sistemini kuramayan ülkelerin, yabancı bir hukuk sistemini kısmen veya tamamen kabul ederek, kanunlarını kendi kanunları olarak yürürlüğe koymalarıdır.

Bir araya gelmek, buluşmak, iletişim elbette güzeldir, faydalıdır fakat özenti ve kasıntılar topluluğu olarak bir salonda bulunmak var olmak mıdır?

Özellikle illerde gerçekleşen resepsiyonlar gerçekten çok komik oluyor. İçi boş, “ben neden buradayım?” çıkmazında ve şubat soğukluğuyla elbise giydirilmiş mankenler gibi duruyorlar. Tamamen özenti ve gereksiz kasıntılar topluluğu görünümünden başka bir şey göremiyoruz.

 

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.