Prof. Dr. Mehmet Bahauddin Varol Hoca “Can”dır: Nokta!

31 Aralık 2017 Pazar, 14:17

Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, Dekanlık ve Rektör yardımcılığı görevinden İstifa Etti! Aksaray Üniversitesi, ASÜ İslami İlimler Fakültesi ve Aksaray’da ki Sosyal Kültürel İslami Faaliyetler alanında büyük hizmetleri ve girişimleri olan değerli bir İlim adamına Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü ve Aksaray İdari/siyasi yöneticilerinin sahip çıkmadıkları görüldü.

İslami İlimler Fakültesi gibi Resmi bir kurumda bayrağın ne zaman nereye ne şekilde asılacağını Fakülte yönetimine danışmadan, izin almadan, Fakültenin sahibi edasıyla hareket ederek, ülkücülere ait masa koydukları ve bayrak asma teşebbüsünde bulundukları bildirildi. Prof.Dr.Mehmet Bahaüddin Varol’un da istifa dilekçesinde belirttiği gibi “alnı açık, zihni açık, ufku açık gençlerimiz üzerinde tahakküm kurup onları baskı altına almak isteyen ülkücü kılığına girmiş FETÖ’cülerin” pervazsız tavırlarına karşılık Dekanlığın iradesini koruyan Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol istifa dilekçesini verdiği ana kadar yalnız bırakıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Aksaray Valiliği, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü, Aksaray STK yöneticilerinin derhal olaya el atması, Aksaray Üniversitesi, ASÜ İslami İlimler Fakültesi ve Aksaray için büyük bir değer olan Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Hocaya gerçek anlamda sahip çıkmaları bekleniyor.

Aksaray Valiliğinin Aksaray Üniversitesinde Kanun ve Hukuk tanımayan, baskıcı, dayatmacı kesimler için gerekli işlemleri acil bir şekilde yapması ve harekete geçmesi beklenirken, STK ların Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Hocaya sahip çıkmaları, gerekli açıklama ve destekleri bekleniyor.

Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Hoca İstifa dilekçesini verdikten sonra destekler gelmeye başladı. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin sosyal medya üzerinden “Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Hoca beraber yola çıktığımız kişidir yani “can”dır: Nokta.” İfadeleriyle mesajını verdi. Diğer taraftan STK lar ve topluluklarda yoğun bir destek çalışması düzenleyerek Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Hoca’nın görevinde kalması için kampanya yürütüyorlar.

– Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol Kimdir? –

Konya’da dünyaya geldi. 1990 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1987 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi olarak başladığı memuriyet hayatına İHL öğretmenliğiyle devam etti. İslam Tarihi Anabilim Dalında 1993 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında S. Ü. İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalında araştırma görevlisi oldu. 1997-98 yıllarında Ürdün’de çalışmalarını sürdürdü. Burada kaldığı süre içerisinde Âlü’l-Beyt Üniversitesinde dersler verdi. 2000 yılında “Ehli Beyt ve Siyasi Faaliyetleri” konulu çalışması ile İslam Tarihi Anabilim Dalında Doktorasını tamamladı. 2004 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent, 2010 yılında da Profesör oldu.  Hâlen 2013 yılında atandığı Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi kurucu dekanlık görevi yanı sıra, aynı üniversitede Rektör Yardımcısı olarak da hizmet vermektedir. “Ehli Beyt –Kavramsal Boyut”, “Siyasallaşma Sürecinde Ehl-i Beyt”, “Hilafet Mücadelesinde Ehl-i Beyt Nesli” ve “Hz. Hasan” gibi farklı eserlerinin yanı sıra çeşitli bilimsel dergilerde yayınlanmış çeşitli makale ve araştırmaları bulunmaktadır.

Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve ASÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol’un İstifa Dilekçesi.

Sayın …

Kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz ve yaklaşık beş yıldır Kur’ân merkezli ve Sünnet eksenli öğrenci yetiştirmeye çalıştığımız İslami İlimler Fakültemizde bu günlerde hiçbir mesnedi ve gerçekliği olmayan iftira kampanyası ile karşı karşıya kalıyoruz. Sebep, alnı açık, zihni açık, ufku açık gençlerimiz üzerinde tahakküm kurup onları baskı altına almak isteyen ülkücü kılığına girmiş FETÖ’cülere, milli ve manevi değer istismarcılarına karşı çıkmamız ve öğrencilerimizi korumak istememiz. Fakültemiz merkezli olarak başlayan iftira, karalama ve hakaret kampanyası evrilerek rektörümüze ve üniversitemize zarar veren boyutlara ulaşmıştır.

Bu nedenle gözümüzden bile sakındığımız İslami İlimler Fakültemizin manevi onurunu ve kurumsal kimliğini korumak adına dekanlık ve rektör yardımcılığı görevinden istifa etmiş bulunuyorum. Siyasetin tepesinde esen ittifak rüzgârından güç alan bu gençler, yerel siyasi ve idari desteği de arkalarına alarak üniversitemizi istedikleri gibi yönetme öğrenciler üzerinde baskı oluşturma cesaretine kavuşmuşlardır. Önlerine çıkan engelleri de iftira ve karalamalarla aşmaktadırlar.

Bir İslami İlimler Fakültesi için yüz dekan feda olsun. Yeter ki bu kurumlarımız zarar görmesin. Ancak uzun yıllar sonra kazanılan bu imkânların böyle kendini bilmez pervazsız insanların eline bırakılması gönlümüzü, idealimizi ve ilkelerimizi yaralamaktadır. Bilmiyorum yaşanan bu sıkıntıların Ak Partili büyüklerimiz için bir anlamı var mı? Teröre karşı sınırlarımıza güvenlik kuleleri kurulup, teröristlere karşı koruma konusunda büyük bir çaba gösterilirken, toplumsal sınırlarda görev yapanlar yalnız ve sahipsiz bırakılıyor. Bize de Rabbimize dönüp yalvarmak kalıyor.

رَبَّنَا اَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ اَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرٖينَ ، (وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِدِينَ)

“Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sabit ve sağlam tut.

(geriye adım attırma)

ve şu kâfir topluluğa (şu müfsit gürûha) karşı bize yardım et.”

(Bakara 250)

 

Prof.Dr. M.Bahaüddin VAROL

Aksaray Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Eski Dekanı

ve Eski Rektör Yardımcısı

Yorum

  1. Abdullatif

    9 Ocak 2018 at 17:31

    Allah yöneticilerimize feraset versin, münafıklara fırsat vermesin. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanmayalım. Allah idarecilerimize ve bize cesaret versin ve bu ümmetin gençlerine sahip çıkmayı nasıp etsin.Geçmiş olsun gayretli hocam.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.