Ömer Muhtar’ın 86. Şehadet Yıldönümü

16 Eylül 2017 Cumartesi, 13:19

Libya’nın efsane lideri Ömer Muhtarın Şehadet Yıl dönümü. 16 Eylül 1931 yılında işgalci İtalya ordusu tarafından 86 yıl önce bu gün idam edilen Ömer Muhtar, cesareti ve Kur’an’a olan teslimiyetiyle Müslümanların gönlünde olan yerini koruyor.

Emperyalizme karşı verdiği mücadelede yeryüzünde ki tüm direnişçilere ilham ve gurur kaynağı olan Şehid Ömer Muhtar “Çöl Aslanı” olarak anılıyordu.

Balkan savaşının başlaması sonucu Libya’dan çekilmek zorunda kalan Osmanlı kuvvetlerinin ardından İtalya ordusunun işgale başlamasına karşı harekete geçen Çöl Aslanı Ömer Muhtar İtalya işgal kuvvetlerine büyük mağlubiyetler yaşattı.

Tam 22 yıl boyunca direnişi devam ettiren Ömer Muhtar aynı zamanda Libya Senusi Hareketi liderlerindendi. Birçok işgalci valiye bozgunlar yaşatarak Libya’yı terk etmelerini sağlayan Ömer Muhtar 11 Eylül 1931 yılında pusuya düşürülerek esir edildi.

16 Eylül 1931 de idam edilen Çöl Aslanı Ömer Muhtar ‘ın pratiğini tüm yaşamıyla tasdik ettiği, bedelini peşinen ödediği altın sözleri ise İslam Âleminde onu efsane yapan bir diğer özelliğidir.

  • Biz asla teslim olmayız. Ya kazanırız, ya ölürüz. Bizden sonraki nesillerle de savaşacaksınız. Bana gelince, ben cellâtlarımdan daha uzun yaşayacağım.
  • Çocuklarınıza sütle birlikte Kurandan öğütler verin boyları büyürken kalplari ve bakış açılarıda büyüsün.
  • İmanımız için savaşmalıyız bunun için başka bir yolu yok.
  • “Hüküm ve karar yalnız Allah’ındır. Sizin bu sahte ve uydurma hükmünüzün hiçbir geçerliliği yoktur. “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” (Biz Allah’ın kullarıyız ve sonunda ona dönücüleriz.)
  • Savaşıyoruz, çünkü düşmanı bu topraklardan atıncaya ya da bu uğurda ölünceye kadar imanımız ve özgürlüğümüz için savaşmak zorundayız. Başka yolu yok.
  • Çocuklar bizi hep iyi, güçlü, emin ve hiç yılmayan insanlar olarak hatırlamalı. Sizi böyle ağlarken görmemeli, kavgamızı onlar devam ettirecekler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.