Müteahhitleri İyice Araştırmadan Daire Almayın!

16 Kasım 2017 Perşembe, 13:02

Nihat Özdemir’le hafta başında gerçekleştirmiş olduğumuz ropörtajın ikinci bölümünü siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz. Aksaray’ın en canlı sektörü olan İnşaat ve emlak üzerine sorularımız yanıtlayan Özdemir, yeni daire almayı düşünenler için “müteahhitlerin geçmişini iyi araştırın, yaptıkları eski işleri görmeden, araştırmadan karar vermeyin” dedi.

İnşaat ve emlak satışlarında durgunluk gözleniyor buna rağmen yeni inşaat yapımı hız kesmeden devam ediyor, bunun sebebi nedir?

Şunu belirtmek isterim, şu an özellikle inşaat sektöründe herkes daire satışları sıkıntılı diyor, bununla birlikte müteahhitlerin % 70 gibi büyük çoğunluğun elinde ikinci, üçüncü şantiyenin olduğunu görüyoruz. Satış olmamasına rağmen ikinci inşaat, üçüncü inşaat yapıyoruz, bu büyük bir sıkıntı. Ayağımızı yorganımıza göre uzatma hususunda bir sorunumuz var, halbu ki, satamıyorsan niye yapıyorsun?

Peki, bu durumda bir taraftan bir beklenti mi var?

Nihat: bir beklenti artı inşaat sektörü bir zincirleme bir iş olduğu için kopmaması lazım, sanırım biraz bununda etkisi var.

Şimdi ben biraz önce bir şey söyledim iki üç arkadaş bir araya geliyor, Adam başı yüz yüz elli milyar para koyuyor. Ortaya beş yüz altı yüz milyar para koyuyor,  o beş yüz altı yüz milyardan yılda bir daire kazanırlarsa, inşaat yapıp bir daire kazanırlarsa iki yüz iki yüz elli milyar tahminen iki yüz elli milyar para kazanırlar bunu normale bağladığın zaman adam başı birer daire alır. Ortaklar açısından bakıyorum. O adam o daireyi kiraya verecek o daireden altı yüz, yedi yüz lira kira ile geçinecek. Adam bunun olmaması için çarkın dönmesi için yapmak zorunda borç harç yapmak zorunda o da bir çaresizlik durumu olarak devam ediyor.

Emlakçılar ve inşaat sektörü için Aksaray da gurbetçi kesimi hala büyük bir beklenti mi yoksa yerli potansiyel yeterli oluyor mu?

Evet, çok büyük bir beklenti yani Aksaray da gurbetçiler denildiği zaman herkes yazı bekler şuanda hiç kimsenin bir müşteri kapasitesi yok. Bu sektörde işlerin canlılık kazanması yaz mevsimiyle alakasından ziyade gurbetçilerin dönüşüyle alakalıdır.

 

Sektör anlamında yarınlara dair ümitli misiniz?

Her zaman ümit varım. Yani ayaklarını yorganına göre uzattığın zaman hiçbir sıkıntı yok ama benim iki üç bin lira ile çok küçük bir parayla yapamayacağım işlerin altına girdiğim zaman bu sadece inşaat sektörü değil hangi iş olursa olsun altından kalkamazsınız. Ama biz ayaklarımızı yorganımıza göre uzatmıyoruz. Ayaklarımızı sağlam yere basmıyoruz. Bunu görüyoruz ve biz Erol Kardeşler olarak elimizde arsa olmasına rağmen inşaat yapmıyoruz. Çünkü önce elimizdeki uğraşı neticelendirip sonra diğer bir işe başlamayı daha isabetli görüyoruz. Bir firma için istikrar her şeyden önemlidir. Yani gerekirse satılmasın biz kendi bütçemizin dışına çıkmak istemiyoruz.

Yeni daire almayı düşünenler için ne gibi önerilerde bulunursunuz, nelere dikkat edilmesi lazım?

Aynı caddede veya yan yana olan bir yerde veya arada bir sokak olan inşaatlarda dairenin birine 200 milyar istenirken diğeri 300 milyara satıyorsa kusura bakmayın 300 milyara satan kişi 100 milyar para kazanmaz.

İki yüz milyara satan mutlaka bir yerlerden çalıyordur ya da bir sıkıntısı vardır, paraya ihtiyacı vardır. Daireyi almadan önce satan şahsın geçmişine bakmak lazım. Müteahhidin şimdiye kadar yaptığı dairelerde sıkıntı var mı, oturumu alıyor mu, SGK ya, maliye borcu var mı, mühendislere yapı denetimlerine borcu var mı? Bu gibi durumlara özellikle dikkat edilmelidir.

Eğer sen daireyi üç yüz milyara alıyorsan ve bu adam oturumu alamıyorsa emin olun ki bu daire size 400 milyara mal olur.

İki yüz milyara satılan evin maliye ye yapı denetimlerine borcu varsa yine işin içinden çıkamazsınız. Onun için işini sağlam yapan geçmişinde herhangi bir sıkıntı olmayan, yaptığı inşaatlarda belediyeden oturma izni alan kişilerden daire almalarını isterim.

Biz mümkün oldukça oturumu olmayan daireleri satmamaya çalışıyoruz. Kimseyi oturtmamaya çalışıyoruz. Şu anda Aksaray da belki müteahhitlerin yüzde yirmisi oturum almıyor.

Bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyoruz.

Ben teşekkür ederim sağ olun, her zaman bekleriz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.