“Kurban Bayramı, Dayanışma Hareketi ve Vahdet Provasıdır”

30 Temmuz 2020 Perşembe, 11:53

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Kalkan, yayınladığı mesajda Kurban Bayramı’nın bir dayanışma hareketi ve vahdet provası olduğunu söyledi.

Kalkan yayınladığı mesajda, “İslam ümmeti olarak bir Kurban Bayramı’na daha vasıl olmanın sürurunu yaşıyoruz. İslam ülkelerinde yaşanan acılara, katliamlara, açlıklara, milyonların yerlerinden yurtlarından uzaklarda mülteci durumuna düşmesine ve yaşadığımız acı firaklara rağmen Allah’ın (celle celaluhu) ikram ve ihsanlarından olan bayramların verdiği sosyal, içtimai ve manevi hazzı iliklerimize kadar hissediyoruz. Bu vesile ile bütün İslam ümmetinin mübarek bayramını tebrik ediyor, bayram vesilesi ile hissedilen sevinç ve mutluluğun daimi olmasını Kerim olan Rabbimizden diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı’nın bir dayanışma hareketi ve vahdet provası olduğunu söyleyen Kalkan, “Kurban Bayramı, kesilen kurbanlar boyutu ile en değerlilerimiz olan İsmaillerimizi Allah’a (celle celaluhu) adamanın provasını gerçekleştirmek, fakir ve muhtaçların sevinmelerine vesile olmak yönüyle bütün Müslümanları eş zamanlı olarak harekete geçiren bir dayanışma hareketidir.  Yine bu bayram, hac ibadeti boyutuyla da; dünyanın her tarafından dili, rengi, mezhebi, ırkı ve etnik aidiyeti ne olursa olsun milyonlarca Müslümanı bütün farklılıkların ötesine taşıyarak Allah’ın (celle celaluhu) evinin etrafında cem’ etmesi itibarıyla bir vahdet provasıdır.” ifadelerine yer verdi.

Bayram’ın İslam ümmetinin kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulunan Kalkan, “Bu konjonktürde ümmetsel bütünlüğün fiili bir provası olan Kurban Bayramı’nı idrak ediyor olmamız çok anlamlıdır. Bu vesile ile idrak ettiğimiz mübarek Kurban bayramının Afganistan’dan Keşmir’e, Suriye’den Arakan’a, Yemen’den Libya’ya, Filistin’den Doğu Türkistan’a kadar İslam düşmanlarının dayattığı savaş ve kaos nedeniyle acıyı iliklerine kadar hisseden İslam ümmetinin kurtuluşuna, birlikteliğe, kardeşliğe vesile olmasını Kadir olan Rabbimizden temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir