04 Şubat 2020 Salı, 13:11
Mustafa Bilgiç
Mustafa Bilgiç huseyni2006@hotmail.com Tüm Yazılar

Kudüs Bizi Diri Tutuyor – 1

Kudüs bütün insanlık için önemlidir! Müslümanlar için daha çok önemlidir! Kudüs tarihtir, tarihin kendisidir. İnsanlık tarihinin ortasına dikilmiş olan ana kolondur. Kudüs, peygamberler durağı, peygamberler hatırası, peygamberlerden bir muştudur. Kudüs, tarihten bir kesit, yaşamdan bir sahne değildir, aksine tarihin merkezinde tüm medeniyetler için bir şah damardır. Dünya sahnesi Kudüs merkezinde şekillenmiştir. Kudüs, tüm insanlık tarihinin […]

Kudüs bütün insanlık için önemlidir! Müslümanlar için daha çok önemlidir!

Kudüs tarihtir, tarihin kendisidir. İnsanlık tarihinin ortasına dikilmiş olan ana kolondur.

Kudüs, peygamberler durağı, peygamberler hatırası, peygamberlerden bir muştudur.

Kudüs, tarihten bir kesit, yaşamdan bir sahne değildir, aksine tarihin merkezinde tüm medeniyetler için bir şah damardır. Dünya sahnesi Kudüs merkezinde şekillenmiştir.

Kudüs, tüm insanlık tarihinin ortak değeri, ortak mirası, ortak mukaddesidir. Bütün insanlık için bu kadar önemli ve kutsal bir mekân sömürücü emperyalist haçlıların veya katil Siyonistlerin eline asla bırakılamaz! Kudüs güçlü olanın elinde olduğu zaman özgür olamaz, ancak adil olanların elinde Kudüs özgür olabilir. Tarih boyunca Kudüs ne zaman ki muvahhitlerin eline geçmişse işte o zaman tüm bölge huzur, sükûnet yaşamış ve tüm insanlık Kudüs sevgisini özgürce yaşamıştır. Fakat ne zaman ki Kudüs zalimlerin eline geçmişse işte o dönem kayıtlarına bakın ki inanç, mezhep ayrımı yapılmaksızın binlerce insan katledilmiştir. Haçlıların işgaliyle Kudüs/Sur içinde yaşayan binlerce Müslüman, (Ortodoks) Hıristiyan ve Yahudi kılıçtan geçirilmiş, batılı tarihçilerin de teyit ettiği gibi, “Kudüs’ün dar sokaklarında atlar, baldırlarına kadar çıkan kan denizinin içinde ilerledi.”

Müslümanlar, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) vefatından altı yıl sonra, 638 yılında adaletin kılıcı, ikinci halife Hz. Ömer döneminde Kudüs’ü fethetmişlerdir. Kudüs’ün ilk fatihi Emirül Mü’minin Hz. Ömer’dir. Halife Ömer’in fethiyle Kudüs, 461 yıl Müslümanların hâkimiyetinde kalmıştır. Halife Ömer’in fethinden 461 yıl sonra 15 Temmuz (1099) yılında haçlıların büyük katliamlar gerçekleştirerek ele geçirdikleri kutsal şehir Kudüs, Müslümanların hâkimiyetinden çıkmış oluyordu.

Ve sonra…

Merhamet ve cömertlikte deniz gibi engin muhteşem bir idareci. Adalet, cesaret ve dehasıyla tarihe muazzam damgasını vurmuş bir komutan. Müslümanlar arasında tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen vahdeti sağlamış sıra dışı karizmatik bir lider olarak Şarkın Sevgili Sultanı Selahaddin Eyyubi tarih sahnesine çıkar!

Mehmet Akif Ersoy’un “Şark’ın en sevgili sultanı” dediği, Fransız tarihçisi Champdor “İslam’ın en saf kahramanı” diye nitelediği, Doğu ve Batı kaynaklarının tamamında kendisinden övgüyle bahsedilen, tarihin yönün değiştiren muhteşem şahsiyet; Selahaddin Eyyubi!

Selahaddin Eyyubi, haçlıların 90 yıla yakın bir zaman diliminde hüküm sürdükleri Kudüs’ü, 1187 tarihinde fethetmiştir.

Bu fetihten 730 yıl sonra 1917 de ne büyük bir kayıptır ki, Kudüs Müslümanların hâkimiyetinden çıkar, İngilizler karşısında Müslümanlar Kudüs’ü kaybederler.

İngilizler tarafından işgal edilen Kudüs/Filistin topraklarında ilk iş olarak 24 Temmuz 1918’te Kudüs İbrani Üniversitesi’nin temelleri atılır. İngilizlerin talebiyle Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan bir komisyon, Filistin topraklarının Araplar ve Yahudiler arasında taksim edilmesini kararlaştırır ve hazırlanan tasarı, 29 Kasım 1947’de genel kurulda oylanarak 13 oya karşılık 33 oyla kabul edilir. Tüm İslam âlemi ve Ortadoğu için karanlık bir dönüm noktası olan 14 Mayıs 1948 günü İsrail’in kuruluşu resmen ilân edilir. Artık Kudüs ve çevresi Siyonist katil Yahudilerin işgali altındadır! Kudüs/Filistin topraklarını gasp eden ırkçı Siyonistlerin yetmiş yılı aşkın süreç içerisinde kan, gözyaşı ve fitne fesattan başka bir şey getirmediği yaşadığımız bir hakikattir. 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir