KPSS Ücretleri İşsiz Gençlerin Cebini Yakıyor

01 Temmuz 2020 Çarşamba, 17:14

KPSS başvuruları dün itibarıyla başladı. ÖSYM, işlem takviminde KPSS için belirlediği ücreti açıklarken, adaylar adeta şoke oldu.

Yıllar süren eğitim öğretim hayatlarının sonunda iş bulma umuduyla KPSS’ye giren gençlerin çok az bir kısmı atanıp iş sahibi olabiliyor.

KPSS’den iyi bir puan alarak kamu personeli olma umuduyla yıllarca KPSS’ye hazırlanan gençler, emeklerinin karşılığını alamazken, fahiş sınav ücretlerini de ödemekte zorlanıyorlar.

ÖSYM’nin dün açıkladığı takvime göre KPSS’de oturum başı ücret 80 TL olarak belirlendi. Alan bilgisi sınavlarına da girmek zorunda olan adaylar, 240 TL ile 320 TL arasında bir ödeme yapacaklar.

Bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeninin sınava girebilmesi için ödemesi gereken miktar, 320 TL.

Üniversite öğrenimi sırasında burs alamayan öğrenciler kredi almak durumunda kalırken, mezun olduktan sonra faiz işlenen kredi borçlarını bile ödeyemiyorlar.

KYK borçlarını ödeyemeyen gençler için fahiş sınav ücretleri, büyük bir külfet oluyor. Kimi gençler KPSS ücretlerini ödeyebilmek için part time çalışmak zorunda kalıyorlar.

Gençlerini istihdam etmekle mükellef olan devlet, gençleri adeta bir geçim kapısı olarak görüyor. Üniversite öğrenimi sırasında verdiği öğrenim kredisini faiziyle alırken, yaptığı sınavlardan fahiş ücretler alarak yaşanan ekonomik krizde işsiz gençlerden geçinmenin derdinde.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir