10 Mayıs 2020 Pazar, 04:04
Mehmet Ata BOZKURT
Mehmet Ata BOZKURT mebomab@gmail.com Tüm Yazılar

Kiosklar, Acenteler, Tek Fiyat Uygulaması ve Katılım Sigortacılığı

Araç sahipleri sigorta fiyatlarının yükselmesinden dolayı bir hayli şikayetçi. Bu durumdan araç sahipleri kadar, trafik sigortası branşında zarar ettiğini ifade eden sigorta şirketleri de şikayetçi. Tabi birkaç sigorta şirketi istisna. Hem araç sahiplerinin hem de sigorta şirketlerinin kahir ekseriyetinin şikayetçi olduğu bu duruma çözüm üretmek için çeşitli senaryolar yazılıyor. Gerçekleşmesi büyük bir ihtimal dahilinde olduğu […]

Araç sahipleri sigorta fiyatlarının yükselmesinden dolayı bir hayli şikayetçi. Bu durumdan araç sahipleri kadar, trafik sigortası branşında zarar ettiğini ifade eden sigorta şirketleri de şikayetçi. Tabi birkaç sigorta şirketi istisna.

Hem araç sahiplerinin hem de sigorta şirketlerinin kahir ekseriyetinin şikayetçi olduğu bu duruma çözüm üretmek için çeşitli senaryolar yazılıyor. Gerçekleşmesi büyük bir ihtimal dahilinde olduğu iddia edilen senaryo, tek fiyat uygulaması.

Tek fiyat uygulamasının avantajları olabileceği gibi dezavantajları da mutlaka olacaktır.

Mesela kısa vadede sigorta acenteleri uygun fiyat bulma derdine düşmeyecek, hangi sigorta şirketinin komisyonu daha yüksekse üretimini oraya yoğunlaştıracak. Tabi bu süreçte şirketler üretim yapabilmek için acentelere verdiği komisyonları arttıracak. Acenteler daha fazla kazanacak. Ancak uzun vadede acenteler için büyük bir tehlike var. Sigorta şirketleri komisyon artırımından kaçınmak için acentelerini saf dışı bırakarak internet üzerinden üretim yapmaya yoğunlaşacak. İnternet kanalını güçlendirecek. Acenteler güçsüzleşecek.

Gerçekleşmesi ihtimal dahilinde olan tek fiyat uygulamasının bir parçası konumunda olacak başka bir iddia daha var. Bu iddiaya göre tek fiyat uygulamasıyla kalmıyor iş. Devlet bir fon oluşturacak. Trafik sigortası primlerini bu fonda toplayacak ve tazminat ödemelerini bu fondan gerçekleştirecek. Bu iddianın doğru olmamasını umuyorum. Çünkü bu iddia gerçek olursa sigorta şirketleri trafik sigortası branşında aracı konumuna düşecek. Bu da demek oluyor ki sigorta şirketlerinin trafik branşında üretim yapması önemsiz bir hale geliyor, bir getirisi yok. Dolayısıyla komisyonu arttırmaya da gerek yok. Bu işten acentelerin bir kârı olmayacak aksine zararı bile olabilir.

Acenteleri sıkıntıya sokacak hatta ortadan kaldırabilecek bir şey daha var. Bu bir iddia değil bilakis 9 Mayıs 2020 cumartesi günü yayımlanan bir şey, yani gerçekleşen bir şey.

31122 numaralı yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.  Bu yönetmeliğe göre artık kiosklardan da sigorta satılabilecek. Banka şubeleri yerini ATM’lere ve internet şubesine bıraktığı gibi acenteler de yerini kiosklara vb. araçlara bırakacak. Kaçınılmaz bir dönüşüm gerçekleşecek. Bu dönüşüme ayak uyduracak acenteler kazanacak, geriye kalanlar kapanmaya mahkum olacak. Tabi bu dönüşüme ayak uydurmanın ne kadar kazandıracağı, ne kadar faydalı olacağı ayrı bir tartışma konusu. Bir başka tartışma konusu da Sigorta Acenteleri İcra Komitesi(SAİK) ’nin acentelere karşı verilen bu mücadelede nerede durduğu ve acentelerin haklarını ne kadar savunduğudur.

Devlet’in bir fon oluşturması, trafik sigortası primlerini bu fonda toplaması ve tazminat ödemelerini bu fondan gerçekleştireceği iddiasının gerçekleşmemesini varsayarsak tek fiyat uygulaması katılım sigorta sektörü için kârlı olabilir. Fiyat farkı olmadığı için diğer şirketlerle eşit şartlarda üretim yapacak katılım sigorta şirketleri. Eşit şartlar dedim ama katılım sigortacılığının, konvansiyonel sigortacılığa karşın ayrıcalıkları ve avantajları var. Katılım sigortacılığı faizsiz bir sistem. Üstelik risk fonu zarar etmezse ve fazlalık verirse araç sahibi ödediği primden dolayı bakiye iadesi alıyor.  Tek fiyat uygulamasıyla katılım sigorta şirketleri araç sahiplerine ulaşmada, müşteri portföyü oluşturmada avantajlı konuma geçebilir. Trafik sigortası branşında kazandığı müşteriyi diğer branşlarda da kazanabilir.  

Herkes için iyi olsun, Hayırlısı olsun…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir