Kalp Rahatsızlığı Olanlar İçin Covid-19 Daha Riskli

26 Mayıs 2020 Salı, 01:26

Kalp rahatsızlığı olanların Covid-19’u daha ağır geçirebildiğini belirten Uzmanlar, önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Covid-19 salgını nedeniyle uzun süredir devam eden ev yaşamı, özellikle kalp sağlığı açısından birçok riski de birlikte getirdi.

Ev yaşamında sağlıklı yaşam kurallarına dikkat etmemek kontrolsüz kilo alımı ile birlikte tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına yol açıyor.

Uzmanlar, kalp rahatsızlığı olanların Coronavirus’e daha çok yakalanma riski taşıdıklarına dikkat çekiyor.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Baltalı, kalp sağlığı açısından pandemi sürecini değerlendirdi ve hayati önem taşıyan tavsiyelerini paylaştı.

“Hareket etmiyor ve yanlış besleniyorlar”

Coronavirus salgını nedeniyle uzun süredir eve kapanan bireylerin yanlış yaşam biçimlerine değinen Prof. Dr. Baltalı, pandemi günlerinde kalp sağlığı için 20 dakika egzersizin şart olduğunu belirtti.

Baltalı, “Evde kaldıkları sürede hareketsiz yaşıyorlar, karbonhidrat ağırlıklı besleniyorlar ki bu sağlıklı beslenmediklerini gösterir, kontrolsüz kilo alıyorlar bu da tansiyonlarını olumsuz etkiliyor. Bu süreçte korktukları için hastalanmamaya çalışıyorlar, mecbur kalınmadıkça gidilmemesi de önerildiği için doktora gitme oranları da azaldı. Ancak bu durum hastanın sağlığı açısından iyi değil.” dedi.

“Hekime danışmadan ilaç bırakılmamalı”

Baltalı, bazı hastaların bu süreçte ilaçlarını bıraktıklarına da değinerek şöyle devam etti:

“Bazı hastalar tansiyon ilaçlarını değiştirirken bazıları da doktoruna sormadan ilaç kullanımını bırakıyor. Hiçbir şekilde tansiyon ilaçlarının bırakılmaması lazım, hekimlerinin söylediği şekilde bu ilaçlara devam etmeleri gerekiyor. Eğer kullandıkları ilaçlar tansiyonlarını düzenlemede yetersiz kalıyorsa muhakkak doktorlarına danışıp ona göre bir yol izlemeleri şart. Havalar ısındı, tansiyonu olan bireylerin de belirli saatlerde dışarı çıkmaları gerekiyor. Havanın çok sıcak olduğu anlar için izin verilmiyor zaten ama mümkün olduğunca çok sıcak ve serin havalarda çıkmamaları daha sağlıklı olur.”

“Kalp hastaları risk altında”

Kalp hastalarının Covid-19’a karşı daha çok risk altında olduğunu belirten Prof. Dr. Baltalı, “Kalp yetmezlikleri olanların çok daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. Virüs, çok yüksek oranda olmasa da kalbe de etki edebiliyor. Yoğun bakıma yatış oranlarının yüksek olduğunu görüyoruz. Hastanede tedavi görenler arasında kalp krizi geçirenler, kalp yetmezliği sorunu yaşayanlar ve felç geçirenler var. Kalp rahatsızlığı olanlar Covid-19’u daha ağır geçirebiliyor. Virüs, bazı vakalarda da kalp yetmezliği ve miyokardite yol açabiliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir