Kalitesiz Adamlarla Kaliteli İşler Yapılamaz!-1

29 Ağustos 2017 Salı, 10:42

Aksaray’da siyasetle ilgilenmek, siyasi çevrelerde bulunmak yok olmak anlamına geliyor. Bu şehirde siyaset yapmak, siyasi tercihte bulunmak savaşa girmekten bin beter. “Harcanmak” tabirinin en çok kullanıldığı alandır. Siyasilerin değer görmediği şehirlerin başında Aksaray geliyor dersek yerinde olur.

Bu durum sadece siyasilerden mi kaynaklanıyor yoksa halktan mı? Halk ne istiyor, bu halkın gerçekten bir istediği var mı, yoksa piyasaya sürülen ezberletilmiş replikleri tekrar eden bir yığın insan mı? Bu halk gerçekten ihtiyacı olan şeyleri talep edebiliyor mu?

Halk siyasetçiyi harcıyor mu? Siyasetçiler çok mu kalitesiz, çok mu tembeller, bu halkın istekleri neden bir türlü gerçekleştirilemiyor? Şu an halk neleri konuşuyor, siyasetle biraz ilgisi olan çevrelerin üzerinde yoğunlaştığı konuya bakıyoruz. En fazla kişileri konuşurlar.

Siyasetçisi, gazetecisi, dernekçisi kısır döngü içinde heba olup gidiyor. Aksaray halkının genel durumu “vurun abalıya” profilidir. Günah keçisi ilan edilen her kim olursa olsun bu halk onun haklı veya haksız durumda olduğuna bakmaksızın, adil bir şekilde meseleyi irdelemeden kişinin kalemini kırar, kişinin kıyametini koparır.

Aksaray’ın umumunda ve aktif siyasi çevrelerinde fikir konuşulmaz, konuşulamaz. Kişileri konuşmaktan, eleştirmekten, düşmanlığı körüklemekten zaman kalmaz.

En son Ak Partinin il başkanı Sayın Abdulkadir Karatay’ın istifasında olduğu gibi.

Kalite yerlerde geziyor, insan kalitesi yok! Bu şehirde en büyük sorun budur. İnsanımızın ekonomik yatırıma, fabrikaya, yola ihtiyacı vardır elbette. Fakat insan kalitesinin içler acısı bir durumda olduğu halde yapılan yatırımlar israftan başka bir şey değildir.

İnsan şerefli bir varlıktır, kendisine verilen bu değere uygun bir yaşam pratiği sergilemek zorundadır. Aksi takdirde birilerinin oyuncağı olacak, piyasanın oyuncağı olacak ve en kıymetli hazine olarak kendisine bahşedilmiş olan zamanı boşa harcamış olacaktır.

“Küçük insanlar şahısları, orta insanlar olayları, olgun insanlar fikir ve düşünceleri konuşurlar” genel durumu tespit edip ona göre çözümler üretemezsek hep beraber kayıplar vermeye devam edeceğiz. İnsanımızı bir şekilde kitapla buluşturmak zorundayız, bizim için en büyük tehdit yanı başımızda bulunan komşunun dar görüşlü, tahammülsüz olmasıdır. Gençliğin kaygısız, bilgisiz, düşüncesiz bir şekilde yetişmesidir.

Aklı kullanmak insan olma alametidir, idealsiz, davasız makam ve menfaatten başka bir düşünceleri olmamış kimi yazar(kılıklı)ların Aksaray halkına verebileceği hiçbir şey yoktur. Aksaray’ın siyasi çevrelerine verebilecekleri hiçbir şey yoktur.

Aksaray’ın yüz karası iki televizyon kanalı var ki, bunların yıllardır ne yaptıkları belli değildir. İnsanları bilinçlendirecek halkı aydınlatacak, siyasete katkı sunacak bir imkân olmasına rağmen bunu değişik amaçlar için bir silah gibi kullanmak veya fırsatçılığın dibine vurmak için kullanıldığı bir gerçektir.

Seviyesiz ortamlarda, kimliksiz kişiliksiz adamlarla oyuna dâhil olma veya hariçte kalmaktan ziyade oyun kuranların oyununu bozmak gibi bir üçüncü yol vardır. Gençler kendilerine değer veriyorlarsa bu değersiz ortamlardan, kıymet bilmeyen ortamlardan uzak durmalıdırlar. Hakikat çağrıcıları kendilerine ulaşıncaya kadar okusunlar, düşünsünler, bir feryat sahibi olsunlar. Söz konusu durumlar değişmeyecek onu siz değiştireceksiniz. Yükünüz ağır yolunuz uzundur. İnsanlığın söz konusu durumunu kendine dert ederek okunacak bir kitap, yapılacak bir araştırma yüz kere sohbet dinlemekten daha faydalı olacaktır.

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.