Hz. Muhammed(s.a.v.)in Öğrencileriyiz

04 Aralık 2017 Pazartesi, 11:21

“En Güzeli En iyi Öğreten Eğitimci, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)” konulu konferans Şuurlu Öğretmenler Derneği Aksaray Şubesi (ÖĞ-DER) tarafından Aksaray Ticaret odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Vahit Arık’ın sunuculuğunu yaptığı program Kur’an Tilavetiyle Başladı. Tilavetin ardından Öğ-Der Aksaray Şube Başkanı Ahmet Pamuk açılış konuşması yaptı.

Mevlid-i-i Nebi’nin ümmetin uyanışına vesile olmasını temenni eden Ahmet Pamuk “Dünya ve aile saadetimiz için en güzel yaşam biçimini gönderen Âlemlerin Rabbi Olan Allah’a hamdolsun, salat ve selam neyi nasıl okuyacağımızı öğreten efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya olsun.

Hayatımızın her alanında olduğu gibi eğitimde de kurtuluşumuz anca ashab-ı Suffa’nın hocası Mekke fethinin komutanı asr-ı saadetin mimarı olan efendimiz Muhammed Mustafa (a.s.) dır.” Diyerek konferansa icabet eden misafirlere teşekkür etti.

“En Güzeli En iyi Öğreten Eğitimci, Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)” konulu Konferansa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı/eğitimci yazar Halil İbrahim Kabak hocanın yaptığı konuşmadan bazı satır başları şu şekilde,

“Allaha hamdolsun bizleri bu günlere ulaştırdı. Bizleri Muhammed (s.a.v) ümmet kıldı. Rabbimize ne kadar hamt etsek azdır.

Allah Resulü bizim peygamberimiz olması yanı sıra bütün peygamberler gibi o bir muallimdir, öğretmendir. Bütün peygamberlerin öğrettiği bilgiler aynı kaynaktan gelen gerçek bilgilerdir.

Bakara suresinde işte bu kitap içinde hiçbir şüphenin bulunmadığı bir kitaptır. Daha ilk cümlede aslında bir meydan okuma vardır. Peygamber efendimiz de işte bu içinde hiçbir şüphenin bulunmadığı kitabı öğreten öğretmendir.

Bu gün bizim eğitim sistemimizde bilginin kaynağı olarak vahiy gösterilmez. Batı bilgi kaynağı olarak akıl ve duyuları gösterir.

İslam’da birinci kaynak vahiy, ondan sonra akıl gelir, üçüncüsü havası selimedir.

Duyu organları yanılabilir, göz yanılabilir, uzunu kısa kısayı uzun görebilir. İşitme de tat duyusu da aynı şekilde yanılabilir. Duyuların ortak bir noktada buluşması mümkün değildir, insandan insana değişebilir.

Birçoğumuz, “o zamanlar şimdi ki aklım olsaydı, şu işi şöyle yapardım” deriz, demek ki akıl yanılabiliyormuş.

Hz. Muhammedin yetiştirdiği öğretmenler, hepimizin bildiği bir sahabe Musab bin Umeyr. Musab bin Umeyr’i Medine’ye öğretmen olarak gönderiyor. Musab bin Umeyr Medine’nin en yakışıklı en güzel giyinen bir gençtir. Musab bin Umeyr Uhud savaşında şehit olduğunda bedenini saracak kefen bulunamıyor.

Hz. Musab, Medine’de İslam’ı gündem yapan kişidir. O Medine’de göreve başladığında Medine’de İslam’ın konuşulmadığı bir ev kalmıyor. Bu haberi bir müjde olarak peygambere bu haberi veriyor. İşte öğretmen gündemi İslam yapan kişidir. İşte bizlerde bir öğretmen olarak gündemi İslam yaptığımız an ümit var olabiliriz. Görevimizi bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Bizler Hz. Muhammed’in öğrencileriyiz” dedi.

Konuşmanın sonrasında dua yapıldı ve Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Şahin eğitimci yazar Halil İbrahim Kabak Hocaya bir plaket takdim etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.