Hüda Par Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan’dan Basın Açıklaması

18 Eylül 2017 Pazartesi, 11:20

Hür Dava Partisi Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan yeni eğitim öğretim yılı başlangıcı dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Yaptığı açıklama da Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu yeni müfredata ve karma eğitime dikkatleri çeken Özgür Kalkan tüm eğitim camiası ve öğrenciler için iyi temennilerde bulundu.

Basın açıklaması metni;

2017-2018 yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilerimiz ve eğitimcilerimiz için başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum. Yeni eğitim öğretim dönemine girerken Milli Eğitim Bakanlığının müfredatta yaptığı düzenlemenin eksiklikleriyle birlikte yerinde bir düzenleme olduğunu kabul ediyoruz.

Bu halkın evlatlarının kendi inancını bin yıllık İslami geleneğini okullarda öğrenmesi kadar doğal bir hak yoktur. Milli Eğitimin gerçekten milli olma vasfını taşıması için bu düzenleme henüz küçük bir başlangıçtır, bu gibi düzenlemelerin devam etmesini temenni ediyoruz.

Yeni eğitim öğretim yılının başında olduğumuz günlerde Öğretmenlerimize düşen görevin ne kadar önemli ve büyük olduğunu biliyoruz. Son dönemde teknolojinin de ilerlemesiyle karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi olan “medeni meşguliyetler” anlamında ele alabileceğimiz gençliğin savrulmasına sebep olan sosyal medya ve türevleri konusunda ne büyük tehditle karşı karşıya olduğumuzu görmekteyiz.

Okul masraflarının yüksekliği ve bazı okullarda uygulanan “kayıt parası” uygulamaları şimdiden gündemdeki yerini almış bulunmaktadır. Özellikle düşük gelirli aileler için büyük sorun teşkil eden bu uygulamalara, halkın gündemine bir daha girmeyecek şekilde son verilmelidir. Her türlü yasaklamaya rağmen bazı okullarda kayıt parası adı altında velilerden astronomik miktarda para talep edilmesi, anayasal güvence altındaki fırsat eşitliğinin ihlal edilmesidir.

1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresi bir an önce değiştirilmelidir. Karma eğitim dayatmasına son verilmelidir. Darbe ürünü olan insan haklarına aykırı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değiştirilmesi için ilk adımı atmak Millî Eğitim Bakanlığı’na düşmektedir. En yakın zamanda bir düzenleme yapılması gerekir.

Özgür, girişimci, üretken ve ufku geniş bir nesil yetiştirmek istiyorsak gençliği mutlaka kitaplarla, okumayla buluşturmamız gerekiyor. Milli Eğitim’in kitap okuma ve okumaya teşvik amaçlı desteklemeleri kesinlikle yetersizdir. Kitaba kolay ulaşımın gerçekleşmesi için külfeti asgariye çekme noktasında öğrencilerin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.

Aksaray’ın başarı seviyesinin iyi bir noktada olmadığını görmekteyiz, bu durumla alakalı geniş bir araştırma sonucunda yeni tedbirler geliştirmenin elzem olduğunu düşünüyoruz. Çevre illere göre Aksaray’ımızın eğitimdeki başarı seviyesi iyi bir noktada değildir. Bu yıl yapılacak olan düzenleme ve çalışmaların alınacak tedbirlerin bu sorunu aşacağına inanıyoruz.

Bu münasebetle ülkemizin ve Aksaray’ımız için tüm eğitim öğretim camiasına Yüce Allah’tan kolaylıklar diliyorum, ülkemizin, coğrafyamızın ve tüm dünyanın umudu olan öğrencilerimize üstün başarılar diliyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.