HİTAM ve AKÇED Halka Aşure Dağıttı

26 Eylül 2017 Salı, 12:57

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi ve Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği Yeni Hicri Yılın İlk Ayı Olan Muharrem Ayı Vesilesiyle Ebulfeyz Elçibey Caddesinde Aşure Programı Düzenledi.

Hicri takvime göre İslam âleminde yılbaşı olarak kabul edilen Peygamberin Mekke’den Medine ye hicret ettiği tarihin başlangıç sayıldığı Muharrem ayı etkinlikleri başladı.

Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi 23 Eylül 2017- 4 Muharrem 1439 Cumartesi günü saat 16:30’da Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz Elçibey Caddesi hicri zaman farkındalığının oluşturulması ve zaman algısının gündeme getirilmesi amacıyla program tertip ettiler.

Program hakkında bilgi veren AKÇED dernek başkanı Musa ERDOĞAN özetle şu açıklamaları yaptı:

20 Eylül Çarşamba günü akşam ezanıyla beraber Hicri yeni yıl başladı. Akşam ezanıyla birlikte Hicri takvimler 1 Muharrem 1439’u gösterdi. Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği (AKÇED) işbirliği ile hicri takvimin bilinirliğinin arttırılması, hicri zaman farkındalığının oluşturulması ve zaman algısının gündeme getirilmesi gayesiyle bir program tertip ettik.

Hicri takvim, Hz. Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye Hicretini başlangıç kabul eden bir AY takvimidir. İslam’ın tüm mesajları, zaman referanslı İslami kavramlar, Haccın ifası, Ramazan orucunun başlangıç ve bitiş günü, mübarek kandiller, Ramazan ve Kurban bayram günleri, Feyiz ve bereket açısından önemli gece ve gündüzler, Hicri takvim esasına göre belirlendiğinden Müslüman toplumlarda Hicri takvim bilincini hatırlatmak amaçlanmıştır. Bunun yanında, Müslümanların günlük hayatlarında önem teşkil eden tarihleri (Doğum günü, evlilik vb.) Hicri takvime göre takip etmeleri için farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.

Bu noktadan hareketle Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve Aksaray Kültür Çevre Gençlik Spor Kulübü Derneği (AKÇED) olarak şehrimizin en kalabalık caddelerinden olan kafeler Caddesinde “Gün Akşamla Başlar, Hicri Yeni Yıl 1439 Başlıyor.” Temalı bir program tertip ettik.

Programda halkımıza birlik ve beraberliğimizin sembolü olarak aşûre, ayrıca hicri takvimin bilinirliğinin arttırılması, hicri zaman farkındalığının oluşturulması ve zaman algısının gündeme getirilmesi gayesiyle mini hicri takvim ajandası hediye ettik” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.