Her Hicret Bir İnkılaptır

21 Eylül 2017 Perşembe, 11:18

Hz. Muhammedin Mekke’den Medine’ye hicret edişinin 1439. Yılına bu gün (21.09.2017) itibarıyla girmiş bulunmaktayız.

1 Muharrem 1439 Hicri Yılbaşı, hicret takviminin başlangıcıdır.

Müşrikler Peygamberi öldürme kararı alıp onun evini kuşattıkları vakit, Hz. Muhammed yol arkadaşı Hz. Ebubekir’le birlikte Mekke’den gizlice yola çıkarak Medine’ye hicret etmiştir.

Peygamberin Medine’ye hicret etmesi dünyanın gidişatını değiştirecek, öncelikle Arabistan yarımadasında İslami devrimi gerçekleştirecek tarihin seyrini değiştirecek bir büyük inkılabın ilk adımı olarak kabul edilir.

Hicret, dünyanın süper güçlerini yerle bir eden, dünyanın eksenini, merkezini değiştiren tarihin kaydettiği büyük değişimin habercisidir. Bu tahlili fevkalade yerinde yapan Ali Şeriati’nin her hicret bir inkılaptır kitabında “Hicret insanın en çok sevdiği, fakat Allah’ın dininin yaşanmasına engel olduğu zaman vatanın, milletin, ailenin, sosyal sınıfın, makam ve mevkiinin Allah’ın dinine hizmet etmek için terk edilmesidir. Hicret bir kaçış değildir. Aksine kâfirlere ve zalimlere terkedilen haklarımızı geri almak, mücadelenin şartlarını yaşanır hale getirmek için hazırlanmaktır. Yani geri dönüş ve hesap sorma eylemidir hicret.” ifadeleri son derece manidardır.

Allah yolunda hicret eden Müslümana muhacir denilir.

İslam devletinde birçok yeniliğin mimarı olan Hz. Ömer Hicri takvimi resmileştiren halifedir. Hicretten on altı yıl sonra 638, dönemin halifesi Hz. Ömer’in emriyle Medine’de bir meclis toplanarak, tarih meselesine bir çözüm bulunmasını istemiştir. Hz. Ali’nin teklifi ve mecliste bulunanların kabulü ile Hz. Muhammed (a.s)’in Mekke’den Medine’ye hicreti, İslâm tarihinin başlangıcı ve Muharremin de bu yılın ilk ayı olması kararlaştırılmıştır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.