Gül Yetiştiren Adam Aksaray’da Konferans Verecek

17 Kasım 2017 Cuma, 12:45

Büyük Fikir Adamı, Yazar ve Edebiyatçı Rasim Özdenören Bu gün Aksaray Kültür Merkezinde Saat: 14.00 da Konferans Verecek. Bu güne kadar verdiği eserlerle özellikle gençliğin düşünce dünyasına yön veren, ufuk açıcı düşünceleriyle büyük bir imkân olan Rasim Özdenören, bu gün Aksaray Kültür Merkezinde vereceği konferansa büyük ilgi bekleniyor.

Rasim Özdenören Kimdir?

1940’ta Maraş’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Maraş, Malatya, Tunceli gibi Güney ve Doğu şehirlerinde tamamladı. İ.Ü. Hukuk Fakültesini ve İ.Ü. Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak çalıştı. Bir ara araştırma amacıyla ABD’nin çeşitli eyaletlerinde, 1970-1971’de iki yıl kadar kaldı. 1975 yılında Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevine geldi. Aynı bakanlıkta bir yıl da müfettişlik yaptı. 1978’de istifa ederek ayrıldığı devlet memurluğuna bir süre sonra tekrar döndü.

Özdenören, Denize Açılan Kapı adlı eseriyle 1984 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Hikâyecisi Ödülü’ne layık görülmüştür. İki Dünya adlı deneme kitabı da 1978’de Türkiye Milli Kültür Vakfı tarafından fikir dalında Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır.”

Çok Sesli Bir Ölüm ve Çözülme adlı hikâyeleri ayrıca TV filmi yapılmış, bunlardan Çok Sesli Bir Ölüm, Uluslararası 1977 Altın Prag TV Filmleri Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı. Bu ödül de, TRT Televizyonu’nun ilk ödüllerindendir.

Rasim Özdenören’in Eserleri;

Hikaye: Çok Sesli Bir Ölüm, Gül Yetiştiren Adam, Çözülme, Hastalar ve Işıklar, Yer Düzeninin Sefaleti, Ruhun Malzemeleri, Ben ve Hayat ve Ölüm, Yeniden İnanmak, Denize Açılan Kapı, Acemi Yolcu, İpin Ucu, Çapraz İlişkiler, Kent İlişkileri, Kuyu, Yüzler, Düşünsel Duruş, Toz, Aşkın Diyalektiği, Hışırtı, İki Dünya, İmkansız Öyküler

Deneme: Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Müslümanca Yaşamak, Yaşadığımız Günler, Kafa Karıştıran Kelimeler, Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Çarpılmışlar, Red Yazıları

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.