GENAR Başkanı İhsan Aktaş ASÜ’ de Konferans Verdi

29 Kasım 2017 Çarşamba, 17:15

“Türkiye’de Sosyal Araştırmalar” konulu konferansta konuşmacı olarak katılan GENAR Başkanı İhsan Aktaş, Türkiye’nin sosyal araştırmalar hususunda iyi bir noktaya doğru ilerlediğini belirtti.

Firmanın kuruluş hikâyesini anlatan ve yaptıkları çeşitli araştırmalardan söz eden Aktaş, bu araştırmaların kullanılarak, sorunlara çözüm üretilmeye çalışıldığına temas etti. İstanbul’da “Kentlilik Bilinci Araştırması” yaptıklarını söyleyen Aktaş, “Normalde bir kentte yaşayan insanlar o kenti sahiplenirler ve severler. Nihayetinde kentler insanların evi gibidir. Fakat İstanbul’da İstanbullular değil Anadolu’dan gelenler çok fazla ve dışardan gelenler kenti o kadar da sahiplenmiyorlar” dedi

Aktaş, “70-80 civarında sorunun olduğu bu araştırmanın detaylarına indiğimizde gördük ki; İstanbul’da yaşayanların yüzde 11’i İstanbul’dan nefret ediyor, yüzde 14-17’si belli bir yaşa gelinceye kadar deniz görmemiş, yaklaşık üçte biri memleketine geri dönme arzusu yaşıyor… Yaptığımız bu araştırmanın ardından Büyükşehir Belediyesi çeşitli projeler gerçekleştirdi. Geçen yıl yaptığımız bir araştırmada ise Ankara içinde uyuşturucu kullanım oranının yüzde ikiler seviyesinde olduğunu gördük. Bu tehlikeli bir oran. Bu gibi durumlar ancak sosyal araştırmalarla görülebiliyor. Mesela aile içi şiddet araştırmamızda, şiddetin en yoğun olduğu şehrin İzmir olduğunu gördük. Daha ilginci ise üniversite mezunu kadınların daha fazla şiddet gördüğü sonucuna ulaşmış olmamız” dedi. Sosyal araştırmaların toplumla alakalı bir durum tespiti olduğunu ve bir yönüyle toplumun nereye gideceğine dair vizyon verdiğinin altını çizen GENAR Başkanı, “Geçtiğimiz yıllara göre gerek üniversiteler, gerek yerel idareler, gerekse araştırma firmaları sosyal araştırmalara daha çok başvuruyor. Sosyal araştırmalar arttıkça bilimsel temelli toplum problemlerini çözme konusunda da eğilimler artıyor” dedi.

Konferansın ardından İhsan Aktaş soruları yanıtladı. Etkinlik, Rektör Şahin ve Aksaray Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Baydar’ın plaket takdiminin ardından sona erdi.

Kaynak: aksaray.edu.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.