Derman Derde Muhtaçtır!

19 Ekim 2017 Perşembe, 11:21

Ortada bir problem varsa mutlaka çözümü de vardır. Meseleleri çözmek gibi bir niyetimiz var mı yok mu, asıl problem budur. Türkiye’nin genelinde İslami camialar yaşlanmış, yıpranmış, yorgun düşmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” tanımı aslında bizim “atalet” dediğimiz kavram öncelikle İslami Camialar için geçerli olan bir durumdur.

İslami camiaların faaliyetlerinde ki maliyet/bedel ödeme düştükçe niteliğinde düştüğüne şahitlik etmekteyiz. Ticaretteki maliyet hesapları İslami çalışmalarda yapıldığı andan itibaren işlerin bereketi kaçmış, nitelikten yoksun hale gelmiştir.

Yapılan çalışmaların renkli ışıklı ekranlardan canlı gösterilme çabası derde derman olmaktan çok uzaktadır. Müslümanlar üretim anlamında hantallaşmışlardır. Kullanılmayan eşyaların daha çabuk eskidiği görülmektedir. Bu anlamda insanında eşyanın da fıtratı birdir. Çalışarak feda olmak ya da tembellikle yok olmak. Feda olmakla yok olmak arasında ki farka “değer” diyoruz.

Sosyal medyadan ibaret kalan dini içerikli kimi paylaşımların hiçbir faydası olmayacaktır, yapılan paylaşımları İslami faaliyet olarak düşünenlerin bu işten kazançları beğeni butonundan bir adım ileri geçemeyecektir.  Bir tıklamayla yapılan çalışmanın getirisi de bir tık tan fazlası olmayacaktır.

İslami çalışmalarda nitelik, samimiyet için illaki zulüm ve baskı olsun isteyemeyiz fakat zulüm ve baskı süreçlerinde gösterişçi, pozcu, menfaatçiler buhar olup uçuşunca geride asli unsur olan davanın sağlam kökleri kalıyor. Atıl olan gider asıl olan mevcut durumunu korur. Mekke döneminde İslam’ı kabul etmekle Medine döneminde İslam’ı kabul etmenin getirileri bir değildir.

Bu dünyada ki yaşamı dert edinip sadece kendini düşünerek çaba sarf eden kişi bencil olurken, Ahiret yurdunu düşünerek kendisini kurtarmak için çalışıp çabalayan kişi için güven veren, değer katan kavramların hepsi kullanılır.

Kapitalist ortamlarda herkes susar para konuşur, paranın sesi tüm seslerin ve sözlerin üzerindedir. Söz değil para geçerlidir, insanlara parası kadar değer verilir, daha doğrusu insan yoktur para vardır, para için insanlar alınır satılır, parayı kazanmak için insanların gözünün yaşına bakılmaz anında satılırlar! Bundan dolayı insanlık dışı bir haldir, çünkü para vardır insan yoktur.

Tercihlerimiz bizi bir yerlere taşıyacak, kolay gelen kolay gidiyor. Renkli ışıklı ekranları görüp cezp olanlar aynı şekilde başka zamanlarda yine ekranlar yöntemiyle buhar olabiliyorlar. Zorluk zamanlarında sabır gösterenlerin kolaylık ve varlık döneminin sahipleri tarafından dikkate alınmaması durumu yok olmayı beraberinde getirmiştir. Bunun örnekleri o kadar çok o kadar çok ki saymakla bitiremeyiz. Ebu Zer Gıfari ve Muaviye örneğinde olduğu gibi genellikle Türkiye’nin batısında bulunan camialar bu tür örneklerle doludur.

Geldiğimiz noktada batının çözülmesi diye bir durum kalmamıştır. Buharlaşma, yok olma durumu rahatça gözlenebiliyor. Tepkisel olarak yapılan basın açıklamaları/miting haricinde bir varlık görülemiyor.

Tehlike çok büyük ve kapımıza dayanmış durumda. Apartman ve site yaşamının getirdiği güvensizlik, kimsesizlik, iletişimsizlik bizi yok etmek için yeterli bir sebeptir. Aynı katta bulunan kapı komşumuzdan sakınırken Osmanlı’ dan, İslam Birliğinden dem vurabiliyoruz. Hayır, gerçekçi olalım ki bu halimizle böyle bir birliğin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.

STK lar neden mi var, tüm bu sıraladığımız sorunları çözmek için. İşimiz çok ama tüm bu işlere koyulacak yol ehli nerede? İslami camiaların neden asgari ücretlinin yaşam savaşı gibi bir derdi yok!

Daha kötüsü, açlık sınırı, yoksulluk sınırı, işsizlik gibi bir derdimiz neden yok neden? İllaki solcuların söylemleri mi baş çekmeli. Lütfen üretime geçelim artık, her zaman ve her anlamda üretim. Yardım derneklerine vakıflarına sözümüz olamaz, Allah sayılarını arttırsın, fakat herkes kendi işini yapmazsa ve ezber repliklerden kurtulmadıkça bu işler düzelmeyecek kardeşler.

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.