Depremin Önermeleri

04 Şubat 2020 Salı, 13:41

Elazığ Sivrice’de 24 Ocak Cuma gecesi meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 kişi hayatını kaybetti, 1.607 kişi de yaralandı.

Yaralananlardan biri de enkaz altında kalan Hatun Yamuş ablamız, o hengamede başörtüsünü kaybetmişti. Ekipler katları delip ona ulaştığında başında örtüsü yoktu. Onu çıkarmak isteyen görevlilerden öncelikli olarak başörtüsünü istemişti. Hayran kalmıştık imanına…

Elazığ üşüyordu, bizse bir yandan Hatun Yamuş ablamızın fotoğraflarını sosyal medyada paylaşarak,  imanıyla ısıtıyorduk kendimizi. Bir yandan da Google’dan deprem ayetlerini bulup Kuran’a soğuk kalan beyinlerimizi, cehennem ayetleriyle ısıtıyorduk.

Ankebut suresinin 64. ayetinde Allah, ‘’Bu dünya hayatı hakikatte sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir; âhiret yurduna gelince işte asıl hayat odur; keşke bunu bilselerdi!’’ diye buyuruyor.

Ayeti kerimede buyrulduğu gibi ‘’Bu dünya hayatı hakikatte sadece bir oyun’’dan ibaretse mutlaka bu oyunun bir önermesi olmalı ve bu olan önermeyi bilmeliyiz ki ayetin devamında ‘’keşke bunu bilselerdi’’ hitabına muhatap olanlardan olmayalım.

Depremin önermelerini bulmuştuk. Vicdanı, kamuoyunu uyutan cinsten önermeler:                         Tabiri caizse, beceriksizliğimizin, tedbirsizliğimizin, cehaletimizin faturasını kadere, Cenab-ı Allah’a çıkaralım ve ‘enkazın altında kalsak bile önceliğimiz başörtümüz olsun.’

Bu saçma önermeleri bırakıp, şu sorularda ve cevaplarda önermeyi aramamız lazım.

Müslüman bir müteahhit nasıl olur da çürük bir bina yapar da bir ablamızın enkazın altında kalıp başörtüsünü kaybetmesine neden olur?

Müslüman bir müteahhit nasıl olur da malzemeden çalar ve onca insanın ölümüne sebebiyet verir?

Müslüman bir belediye başkanı nasıl olur da malzemeden çalana, işini çürük yapana ruhsat verir?

Bu sorular yağmur olur devam eder, bu durumla alakası, yetkisi olan herkesi ıslatır.

Vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.

Mehmet Ata BOZKURT

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir