11 Mart 2020 Çarşamba, 11:52
Mustafa Bilgiç
Mustafa Bilgiç huseyni2006@hotmail.com Tüm Yazılar

Büyük Devlet!

Büyüklük lafla, parayla olmuyor, olmayacak. Büyüklük bağışlamakla, sahip çıkmakla, şefkat ve merhametle, insani değerler, insani hasletlerle oluyor. İmtihan sadece fert için değil, toplumlar ve devletler için de geçerlidir, sürekli bin türlü sıkıntılarla sınanırlar. Ne cenderelerden geçerler de büyüklük vasfını öyle kazanırlar. Sonuç, saygın olurlar. Kimilerine göre mülteciler, kimilerine göre muhacir, kimilerine göre sığınmacı, kimilerine göre […]

Büyüklük lafla, parayla olmuyor, olmayacak. Büyüklük bağışlamakla, sahip çıkmakla, şefkat ve merhametle, insani değerler, insani hasletlerle oluyor. İmtihan sadece fert için değil, toplumlar ve devletler için de geçerlidir, sürekli bin türlü sıkıntılarla sınanırlar. Ne cenderelerden geçerler de büyüklük vasfını öyle kazanırlar. Sonuç, saygın olurlar.

Kimilerine göre mülteciler, kimilerine göre muhacir, kimilerine göre sığınmacı, kimilerine göre de Suriyeliler! Biz bunlara Afgan, İran, Irak, Mısır, Filistin, Sudan, Pakistanlıları, Özbekleri ve daha nice mazlum halkları da ekleyebiliriz. Hepsi bizim ülkemize gelmişler. Kimileri ölümden son anda kurtulmuş, elinde avucundaki son kuruşlarını da insan kaçakçısı umut tacirlerine kaptırmış çevrelerinde bir düzine çoluk çocuklarıyla perişan bir vaziyetteler.

Türkiye’ye sığınmışlar! Kimileri iç savaştan, kimisi despot rejimlerinden, yöneticilerinden zor kurtarmış canını. Kimisi yokluktan kaçmış gelmiş, belki insanca yaşamanın bir yolunu bulmak umuduyla düşmüşlerdi yollara.

Türkiye’ye sığınmışlar! Geçmiş zamanlarda da nice topluluklar güvenli bir sığınak olarak görmüşlerdi bu milleti, bu toprakları, bu ülkeyi. Geçmişte de bu günlerde de yanılmadılar, inşallah bundan sonra da yanılmazlar. Bu ülke bu tavrıyla, bu haliyle Anadolu’dur.

Bu ülke sadece sahipleri için değil, gelip geçenler için, seyyahlar, garibanlar, kimsesizler için bir nefestir, bir felahtır, insana Elhamdülillah dedirtir.

İçimizdeki beyinsizler yüzünden Rabbimiz bizi helak etmez İnşallah. Ülke güzel ve bereketli, her şeye rağmen insanları da güzeldir, temiz ruhludurlar.

Büyük devlet, kadim devlet, cömert millet, geçmişte olduğu gibi doğunun mazlumlarını arkasına alarak batıya kılıç çekmiş, kafa tutmuş, büyük savaşlarla dolu bir maziye sahip olan bir millet.

Beş milyon mağduru, mazlumu misafir etti de bana mısın demedi! Yetmedi binlerce tır yardımlarıyla merhametin timsali oldu bu millet! 2020 yılında bu muhteşem örnek insanlığın kurtuluşu için yeterli bir örnektir! Umut vardır ve buradadır! Sınırına yüz bin kişi dayandı diye eli ayağı birbirine dolaşan, kafası karışan, panikleyen zelil Avrupa’nın düştüğü rezil durumu, insanlık dışı halini görüyoruz.

Burası Türkiye’dir, 2020 yılında tek başına tüm Batı emperyalistlerini kamuoyu önünde rezil rüsva etmiş, maskelerini düşürüp foyalarını ortaya çıkarmıştır. Bu onurlu duruş bu ülkeyi hiçbir zaman Avrupa’ya katmayacaktır. Ve doğu ülkelerinden farklı olarak da sahip olduğu karizma onu kendine has ayrı bir yerde tutmaktadır.

Allah emekleri, fedakârlıkları zayi etmez.

Neredeyse bütün Ortadoğu yerle bir oldu, tarumar oldu ama bu ülke ayaktadır, dinamiktir, zindedir ve birliktedir.

Çeşitli fraksiyonlara sahip batı destekli terörist gruplar Türkiye’yi de Mısır, Suriye, Libya gibi yapmak için ellerinden gelen her türlü kötülüğü işlediler ama başaramadılar, her biri büyük kayıplar vererek yerle yeksan oldular. Satılık, kiralık şer şebekeleri zir u zeber oldular, kahroldular, mahvoldular.

Şimdi birilerinin durmadan ahkâm kestiğine bakmayın siz, bu ülkeye sığınan mazlum halklar bu ülkede yediler, içtiler, seyahat ettiler, yaşam mücadelesi verdiler. Az değil beş milyon insan! Yani bu durumda bile ülke ekonomisine can suyu oldular. Belki sen bir şey yapmadın ama komşun fazladan alışveriş yaptı, gıda ihtiyaç maddeleri başta olmak üzere toplanan infaklarla binlerce tır yardım ulaştırıldı. Bunların hepsi yardımseverlerin sermayeleriyle oldu, birde bu açıdan bakmalıyız. Yük olarak görülen mazlumlar belki de imkân oldular da farkında olmadık.

Sözün özü, mazlumların hamisi olmak geçmiş tarihe has bir olay olarak kalmadı. 2020 yılında bu gurur tablosunu yaşadık ve yaşattık. İşte büyük millet, büyük devlet olmak budur, böyle olur. İçimizdeki beyinsizlere rağmen, içimizde bulunan iyiler, aktif iyiler ve muhteşem insanlar hatırına Rabbimiz bu son kaleyi korusun ve zaferler ihsan eylesin.

Mustafa BİLGİÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir