“Bayram Namazı Evde Ferdî Veya Cemaatle Kılınabilir”

23 Mayıs 2020 Cumartesi, 16:51

Coronavirus tedbirleri kapsamında bu yıl Ramazan Bayramı namazı camilerde kılınmayacak isteyen vatandaşlar evlerinde bayram namazını eda edebilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı il il bayram namazı saatlerini yayınladı.

Dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (Covid-19) nedeniyle camilerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesi nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlar, bayram namazı saatinde duha namazını kılacaklar.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu bayram namazıyla ilgili yaptığı açıklamada,”Bayram namazı, Hanefilere göre vacip, Şafilere göre ise müekked sünnettir. Fakihlerin büyük çoğunluğu, camilerde kılınma imkânı bulunmadığı takdirde bayram namazının evlerde ferdî veya cemaatle kılınabileceği görüşüne gitmiştir. Bu konu fıkıh kitaplarında daha çok ‘bayram namazının kazası’ başlığı altında ele alınır. Hanefi alimleri dışındaki Cumhuru’l-Ulema, cemaatten geri kalan kimsenin daha sonra evde bayram namazını eda etmesinin müstehap olduğu görüşüne gitmiştir. Kaldı ki Hanefilere göre topluca kılınmaması durumunda bir sonraki gün imamla birlikte bayram namazı yine kılınabilir. (El Aynî, Umdetü’l Kârî VI, 445)” denildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı da bayram ve duha namazının kılınacak saatleri açıkladı. Buna göre Aksaray’da bayram saati 05:59.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir