Basın Bayramı Sizin Neyinize!

21 Ekim 2017 Cumartesi, 20:51

21 Ekim Basın Bayramı nedeniyle başta sosyal medya olmak üzere yazılı ve görsel medya ‘da gereksiz sarfiyat denebilecek içi boş zaman öldürücü tebrikler yayınlandığına şahitlik ediyoruz.

Türkiye’de ulusal medya ‘da dâhil olmak üzere(istisnalar kaideyi bozmaz) toplumun bu günlere gelmesinde birinci dereceden basın yayın sorumludur. Medyanın ahlakı ciddi manada sorgulanmadığı sürece bu yozlaşma devam edip gidecektir.

Her sektör için geçerli olan “önce ahlak” sözü basın için daha büyük önem arz etmektedir.  Çünkü ahlak hukuktan önce gelir. Ahlak insanın kendi özünde olan iyiliklerin kötülüğü engellemesidir. Hukukta ise söz konusu olan yasalar, kolluk kuvvetleri, cezai müeyyidelerdir. Ceza suç işlendikten sonra devreye girer, ahlak ise suç işlenmeden devreye girer ve yanlışa sapmayı önler.

Hukuk, korkunun verdiği caydırıcılıkla alakalı bir yaptırıma sahiptir. Ahlakta ise sevgi, merhamet ve insaniyetlik söz konusudur, bunun için “önce ahlak” sözü insanlığı ayakta tutacak kadim bir kaledir.

Aksaray’ın içler acısı yerel medyası bu şehrin geri kalmasında çok büyük emeklere sahiptir, bunu inkâr etmekte ahlaki değildir, sessiz kalmakta ahlaki değildir. Yerel televizyon kanalları da aynı şekilde bu şehrin yüz karasıdırlar.

Yerel basın kalksın, bunun yerine valilik ve belediye ortaklaşa bir gazete çıkarsınlar, yaptıkları açılışları, toplantıları yayınlasınlar. Çünkü yerel medyanın bundan başka yaptığı bir şey yok! İnsafsızlık etmeyelim, birde adam bıçaklama, hırsızlık, trafik kazaları ve emniyetin narkotik operasyonlarında ele geçirdiği uyuşturucu fotoğraflarını yayınlamak.

Medyanın uyuşturucu reklamı başlı başına bir fecaat olarak ücretsiz ve etkili reklam yöntemiyle devam ediyor. Adı sanı duyulmamış bin bir çeşit uyuşturucu her gün itinayla yazılır, basılır, duyurulur. Piyasaya yeni sürülen ne çeşit uyuşturucu varsa medya bunu gönüllülük esasına bağlı kalarak, para almadan cümle cihana duyurur.

Sosyal patlama, sosyal çöküş adına çevrede işlenen ne kadar ahlaksızlık varsa (yerel)medya bu tür haberleri yayınlamak için adeta yarışır! İşgal edilmiş zamanlar, mekânlar, nesiller, zihinler adına ne varsa temelinde ahlaksız medya vardır.

Birde olmazsa olmaz, menfaatçilik ve rant uğruna yapılan yalakalık vardır!

Tüm bunlar devam edip gidecek, yalanlar, yalakalıklar üzerine bina edilmiş devran bir gün tepetaklak yerin dibine geçecek. İşte o zaman toprak olmayı çok isteyecek ama işler çoktan geçmiş olacak. Toprak olmak bu dünyada gerçekleşebilecek bir durumdur. Toprak olmak ahlaklı olmanın bir başka adıdır. Yani, “keşke toprak (ahlaklı) olsaydım” pişmanlığı, her durumda benden beklenen hakikatin peşinde koşsaydım. Toprak olmak, her durumda kendisine yüklenmiş olan fıtratın gereğini yerine getirme çabasıdır. Üretici, iyileştirici, kötülüğü yok edici, her durumda güzellikleri bağrından çıkarma gayretini gösterebilmektir toprak olmak.

Şimdi durun ve yeniden düşünün, sahiden  “basın bayramı sizin neyinize!”

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.