Atıkları Toplayarak Doğayı ve Geleceği Koruyorlar

06 Ekim 2017 Cuma, 11:10

Her geçen gün yaygınlaşan atık toplama işi Aksaray’da da rağbet gören kayıt dışı iş alanlarından biri haline geldi. Doğanın korunması anlamında son derece önemli ve gerekli görülen atık maddelerin toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması çevremiz için hayati önem taşıyor.

Atık toplama işleriyle alakalı sorularımızı yanıtlayan Memiş Tetik “işinden memnun olduğunu” ifade etti. Haftanın her günü çalıştığını, kimi zaman sabah 06.00 da iş başı yaptığını belirten Memiş Tetik hava kararana kadar caddeleri dolaştığını söylüyor. Her gün sabahtan akşama kadar arabasını 6-7 defa doldurduğunu söyleyerek günlük kazancının 50 ile 80 lira arasında değiştiğini belirtti.

Türkiye genelinde yaklaşık 150.000 kişinin atık toplayarak geçindiği biliniyor. Atık toplayıcıları iş güvenliği ve sağlık güvencesi anlamında herhangi bir güvenceye sahip değiller.

Atık toplayıcıları hem yerel yönetimler hem de dev şirketlere büyük bir maliyet ve insan kaynağı tasarrufu sağlamasına rağmen herhangi bir destek verilmesi söz konusu dahi olmuyor. Herkesin hemen her gün caddelerde gördüğü bu kişilerin hayat standardı sağladıkları faydayla doğru orantılı olmadığı biliniyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.