ASÜ’deki Topluluklar Kudüs Konferansı Düzenledi

13 Aralık 2017 Çarşamba, 19:12

Aksaray Üniversitesinde bulunan topluluklar, Kudüs Haftası etkinlikleri kapsamında bu gün İslami İlimler Fakültesi Amfi Salonunda “Müslüman Gencin Yüreğindeki Sevda Kudüs” konulu konferans düzenlediler.

Bekir Talha Saatçioğlu’nun sunuculuğunu yaptığı program, Hakan Özmen’in Kur’an tilavetiyle başladı.

“Müslüman Gencin Yüreğindeki Sevda Kudüs” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Ramazan Sönmez, “Kudüs ve tüm Müslüman beldeler için umut Türkiye’dir, Türkiye’deki Müslüman gençlerin gayreti ve kararlığıdır” dedi.

Sönmez’in yaptığı konuşmadan dikkat çeken satır başları şu şekilde,

Âlimler Birliğinin yıllar önce verdikleri “Kudüs Fetvası” bugün geçersizdir, Türkiye Müslümanları Filistinliler tarafından çok sevilmekte ve beklenmektedirler. Âlimler birliğinin verdiği fetvaya göre “Kudüs’ü ziyaret etmek için vize şartı var, dolayısıyla vize Siyonist İsrail’i tanımak anlamına gelir, o halde ziyaret edilmesin ve İsrail tanınmış olmasın” şeklindeydi. Fakat bugün Filistinli Müslümanlar için en büyük umut kaynağı Türkiyeli Müslümanlar olmuşlardır. Buradan gençlere sesleniyorum, gerekirse pazarda sebze satıp paranızı biriktirin ve mutlaka Kudüs’ü ziyaret edin.

Peygamber efendimiz hadislerinde Kudüs’e ziyaret yapılmasını önermiş, teşvik etmiş, gitmeye imkânı olmayanlar için de kandil yağı göndermelerini istemiştir.

Türkiye’de Kudüs bilincini Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız başlatmıştır.

İslam dünyasında ümmete liderlik edecek üç büyük ülke vardır. Bunlardaki köklü devlet geleneği ile ancak ümmet toparlanabilir ve liderlik yapabilir.

Bu ülkeler, Mısır, İran ve Türkiye’dir. Mısır, Muhammed Mursi döneminde en güzel dönemini yaşamış, ülkedeki ve Filistin’deki Müslümanlar en rahat dönemlerini yaşamışlardır fakat bu gün mısırın geldiği durum içler acısı bir hal almıştır. Dolayısıyla bu haldeki bir mısır umut olmaktan çok uzaktadır.

Diğer büyük bir ülke ise İran’dır. İran’ın İslam Âlemine çok büyük hizmetleri olmuştur. Bizler Ali Şeriati, Beheşti okuduk çokça faydalandık. Gazze’li Müslümanlar İran’dan aldıkları füzelerle İsrail’i perişan etmişlerdi. İran Devrimi tüm dünya Müslümanları için büyük bir motivasyon kaynağı olmuştu. Fakat Irak ve Suriye olaylarında İran’ın fanatik mezhepçiliği dikkatlerden kaçmamış, bu durum İran’ı umut olmaktan çıkarmıştır.

Kassam tugaylarından komutanların yanında bulundum, bizden bir isteklerinin olup olmadığını sordum, ne isterlerse tedarik edebileceğimizi söyledim. Bana aynen şu ifadeleri kullandı; “Türkiyeli Müslümanlar Türkiye’de güçlü olurlarsa bu bize yeterlidir. Herhangi bir lojistik destek istemiyoruz, sadece Türkiyeli Müslümanların güçlü olmalarını istiyoruz” dedi.

Kudüs için, Filistin için Meydanlara çıkmayı, basın açıklaması, mitingler düzenlemeyi asla hafife almayalım, Filistin halkı ve mücahitler için en büyük moral budur. Bunun önemi çok büyüktür. Bugün Türkiye’de düzenlenen mitingler ve yürüyüşler Filistinliler için hayat kaynağıdır.

Gazzeliler ölümü öldürmüş bir halktır. Kesinlikle ölümden korkmuyorlar. Bir evde şehadet varken diğer evde düğün yapılabiliyor. Onlarda en ufak bir direnç kaybına sebebiyet vermiyor. O zorlu yaşamlarına rağmen Gazze halkındaki mütevazılık, saygı, uyum ve güzel ahlakı dünyanın hiçbir yerinde görmek mümkün değildir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.