Anneler, Babalar Görevinizi Yapın!

31 Mart 2020 Salı, 14:46

Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamber efendimize, aline, ashabına ve müminlere selam olsun. 

Geleceğimiz, umudumuz ve istikbalimiz olan çocuklarımızı İslami bir ahlak ve edep üzerine yetiştirmeliyiz ki yarınlar İslam’ın olsun. Yer ve gök huzur bulsun ki can, mal ve namus emniyete girebilsin.

Ey anneler, babalar!

Çocuklarınızın dünyası için nice sıkıntılara katlanıyorsunuz. Çocuklarınızın iyi bir mevkiye gelebilmesi için büyük gayret ve paralar harcıyorsunuz. Bununla beraber ahiretleri için de çaba sarf edin ki İslam’ı okuyup yaşasınlar.

Çocuklarınızı İslam’dan bihaber yetiştirirseniz anne ve babanın hak, hukukunu bilmezler, onları kapının önüne bırakırlar.

Allah (c.c) Tahrim Süresi, 6. Ayette “Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan Cehennem ateşinden koruyunuz.” diyor.

Allah, iman edenlere sesleniyor; çocuklarınızı İslam, iman üzerine yetiştiriniz ki Cehennem ateşine müstahak olmasınlar.

Eğer evlatlarımızı İslam terbiyesi ile büyütmez isek, anne ve babanın kıymetini bilmezler, saygı ve sevgiyi menfaat üzerine inşa ederler.

Böyle bir gencin kime, ne faydası olabilir? Çocukların salih olabilmesi için helal yedirmemiz gerekir. Yoksa haramdan beslersek onlardan iyilik beklemek mümkün değil.

Peygamber efendimiz ”Yiyip içtikleriniz helal,  temiz olsun! Çocuklarınız bunlardan hasıl olmaktadır.” buyuruyor. Onun için diyoruz ki; çocuklarınıza helal yedirin, hem size hem de topluma faydalı birer evlat olsunlar.

Yoksa evlatlarınız sizin için birer imtihan vesilesi olacak ve görevinizi yapmadığınızdan dolayı Allah’ın azabına müstahak olurlar.

Yine Peygamberimiz buyuruyor ki “Hiçbir baba evladına güzel edep ve terbiyeden daha değerli ve üstün bir miras bırakamaz.” Bundan dolayı diyoruz ki önce siz güzel ahlak ile ahlaklanın, sonra çocuklarınızı güzel ahlak ile donatın. Bu şekilde hareket ettiğiniz takdirde Peygamber efendimizin dediği gibi çocuklarınıza kıymetli mirası bırakmış olursunuz.

Hz. İsa günün birinde mezarlıktan geçerken mezarlıkta bir ölünün şiddetli bir azap gördüğünü müşahede etmiş. Aradan zaman geçmiş, tekrar aynı mezarlıktan geçmiş, daha önce azap gören adama, Melekler gümüş tepsiler içinde yemek ikram ediyorlar.

Hz İsa bu duruma şaşırıp “Ey Rabbim bir müddet önce bu mezarlıktan geçerken bu adam çok şiddetli bir azap görüyordu. Şimdi Melekler bu şahsa gümüş tepsilerde yemek ikram ediyorlar. Bunun hikmeti nedir?” diye sorar.

Allah (c.c) “Ey İsa! Bu adam ölürken günahkâr ve azabı hak eden biri idi. Ancak bu adamın ölümü esnasında hanımı hamile idi. Daha sonra hanımı bir erkek çocuk doğurdu. Çocuğu okuma yaşına geldiğinde annesi, çocuğunu Hakkı öğrenip tavsiye etmesi, ilim öğrenmesi için bir alimin yanına verdi. Alim, çocuğa Allah’ın adıyla besmele getirmeyi öğretti. Çocuk Bismillah deyip yeryüzünde adımızı anınca ben de yerin altındaki babasına azap etmekten haya ediyorum ve bu vesile ile babasını af ettim” karşılığını veriyor. 

Anneler, babalar çocuğunuzu İslam ile ihya ediniz ki Allah, sizi çocuğunuzun hürmetine affetsin, evlatlarınız birer nur, birer kandil olsunlar.

Eğer amel defterlerinizin kapanmamasını istiyorsanız, arkanızda salih evlatlar bırakmanız icap eder.

Her daim hayır ve hasenat ile defteriniz yenilensin. Allah, sizlere salih evlatlar nasip etsin.

Faruk ER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir