Aksaray’ın Adını Lekelediler!

08 Kasım 2019 Cuma, 12:07

Aksaray’da Mehmetçik İlkokulu’nda yaşanan otizmli çocuklara yönelik menfur hadise, Türkiye’nin gündemine oturdu.

Ulusal ve sosyal medyada hızla yayılan “Aksaray’da otizmli çocuklar yuhalandılar” haberi, Türkiye’de dikkatleri Aksaray’a çevirdi. Ne yazık ki üç beş kendini bilmez velinin imza attığı bu çirkin olay, Aksaray’ın adını utanç dolu bir haberle Türkiye’ye duyurdu.

Bu çirkin saldırıya maruz kalan otizmli çocukların aileleri, her ne kadar “Yaşanan olay Aksaraylıların otizmli bireylere bakışını yansıtmıyor” dese de olayın ulusal basında haberin yer alış şekli, Aksaray’ın imajını zedeledi.

Show TV haber spikeri Ece Üner ise haberle ilgili yaptığı yorumda “Otizm değil, cehalet bulaşıcıdır” dedi.

Konuyla alakalı açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Otizmli çocuklarımız ve ailelerini inciten hadise; ne eğitim sistemimizle ne de toplumsal değerlerimizle örtüşmektedir. Engelli çocuklarımıza ve ailelerine yönelik yürüttüğümüz her çalışmada hassasiyet gösterirken; böylesi bir münferit olayın yaşanmış olması kabul edilemez. Bir tarafta otizmli çocuklarımızla çocuklarını aynı okulda okutmak istemeyen veliler. Bir tarafta, engellilere yönelik toplum hizmetiyle 54 bin aileye destek sağlayan lise öğrencileri. İkisi de bu ülke. Hizamızı çocuklardan almamız gerektiğinin kanıtı…” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.