Aksaray’da Kalaycılığın Son Emektarları

19 Temmuz 2018 Perşembe, 19:43

Aksaray’da kalaycılık mesleği son demlerini yaşıyor. 58 yıldır Bakır kalaycılığı yapan Ramazan ve Çapan usta mesleğinin son ustaları, salı semt pazarı içinde mütevazı mekânlarında hizmet vermeye devam ediyorlar.

Aksaraylı İmam Hüseyin’in oğlu Ramazan Yıldırım olarak kendisini tanıtan Ramazan usta Aksaray’da tam 58 yıldır kalaycılık mesleğini sürdürüyor. Aksaray’da kalaycılık mesleğini sürdüren son iki ustadan biri olan Ramazan usta yıllarca mesleğini severek yapmış, emekli olmuş ve Aksaray’ın son iki kalaycısından biri olarak hala hizmet vermeye devam ediyor.

 

Bir zamanlar Aksaray’ın en gözde mesleklerinden birinin kalaycılık olduğunu söyleyen Ramazan ve Çapan usta, yaklaşık otuz yıl öncesine kadar Aksaray’da otuza yakın kalaycı ustasının olduğunu, zamanla bu mesleği bırakan ve hakkın rahmetine kavuşmuş olanların yerine yeni ustalar yetiştirilmediği için sadece iki kişi kaldıklarını ifade ettiler.

Kalaycılık mesleğinin gelecek vadetmediği için tutulmadığını ifade eden son kalaycılar bu mesleği öğrenmek için ilköğretim çağlarında başlamak gerektiğine vurgu yaptılar.

Mesleğinin inceliklerini ve işleyişini anlatan Kalaycı Ramazan Usta, bakır kalay maddesinin İngiltere’den büyük külçe halinde ithal edildikten sonra İstanbul’dan küçük çubuklar halinde içine katkı maddeleri eklenerek tekrar işlendikten sonra perakende olarak tedarik edildiğini ifade etti.

Kalaycılık mesleğini üç kuşak boyunca devam ettiren Ramazan ustanın babası ve dedesinin de kalaycı ustası olduğunu söyledi.

Kalay ustası Çapan Yöndemli ise Çocukluğundan beri aynı meslek üzerinde çalıştığını ifade ederek, mesleğin geleceğinden emin olmadıkları için mesleği aktaramadıklarını söyledi. Ömrünün sonuna kadar bu mesleği sürdüreceğini ifade eden Çapan usta, boş durmayı düşünmediğini söyledi.

Aksaray Belediyesinin kendilerine sunduğu mütevazı mekân için teşekkürlerini sunan kalaycı ustaları dükkânlarının çok dar olduğunu, biraz daha geniş mekânda çalışmanın daha rahat olacağını ifade ettiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.