Aksaray’da Embriyo transfer’i

14 Ekim 2014 Salı, 08:15

Embriyo transferi ile tarım ve hayvancılıkta ileri adım atılması hedefleniyor.

Tarım ve hayvancılıkta devrim niteliğinde olacak ‘embriyo transfer laboratuvarı’nın kurulması için Aksaray’da ilk adım atıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantı; Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tahir Karaşahin’in ‘Embriyo Transfer Teknolojisi’ hakkında sunum yapması ile başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplanıtda kısa bir açıklama yapan Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray’da tarım ve hayvancılığın daha ileri seviyeye ulaşması, üreticinin ekonomik olarak daha iyi duruma gelmesi için araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam edildiğini ifade etti. Ataklı, ayrıca dünyada birçok ülke tarafından yaygın olarak kullanılan Embriyo Transfer Teknolojisinin Aksaray’da kullanılması için çalışmalara başlandığını bildirdi.

ASÜ Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Tahir Karaşahin ise kullanılan teknoloji sayesinde, dişi buzağı alma oranının artacağını ifade ederek çok verimli damızlık düve üretiminin yapılarak et ve süt üretiminde yüksek verimli süt ineklerinin elde edilebildiğini kaydetti.

Toplantıya katılan Mesleki oda ve STK temsilcileri İSE konu hakkındaki görüşlerini açıklayarak kullanılan teknolojinin üreticilere iyi anlatılması gerektiğini yüksek et ve süt üretimi sağlayan teknolojinin Aksaray’da mutlaka hizmete açılması gerektiğini ifade ettiler.

Öte yandan; ‘Embriyo Transfer’ teknolojisinin Aksaray’da uygulanması ile işletmede bulunan az sayıda yüksek süt verimli ineklerin neslinin korunması ve devamlılığının sağlanacağı, yüksek süt veya et verimli ineklerden embriyo alınarak düşük verimli taşıyıcı annelere taze olarak nakillerinin yapılabileceği ayrıca alınan embriyoların dondurularak saklanabileceği ve istenildiğinde transferlerinin yapılabileceği bildirildi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir