Aksaray’da Çok Gizli Bir Konferans!

20 Kasım 2017 Pazartesi, 12:39

Geçtiğimiz hafta Cuma günü, Aksaray Kültür Merkezinde çok gizli bir konferans gerçekleştirildi. Konferansa davet edilen mütefekkir konuşmacı çok derin konulardan bahsetti. Hem içerik olarak hem de nitelik olarak mevzu çok derin olduğu için her şey gizli tutulmuştu. Gerçekleşen konferans son derece önemli ve gizli olduğu için bunu kimse paylaşmadı, anlatmadı medyada da yer almadı.

Evet, geçtiğimiz hafta Cuma günü tam olarak böyle bir durum yaşadık.

17 Kasım Cuma günü saat 14.00 da Aksaray Kültür Merkezinde Türkiye’nin önde gelen mütefekkir üstatlarından Rasim Özdenören konferans vermişti. Konferans öncesi hatırı sayılır bir duyuru yapılmadığı için haliyle konferansa iştirak eden de olmadı. Salon tamamen lise öğrencileriyle doldurulmuştu. Sanırım boş görünmesin diye öğrenciler salona doldurulmuştu.

Rasim Özdenören çok derin mevzulardan bahsediyordu; “insan, umutsuzluk, umut, yüzler, yüzlerin ifadesindeki arka plandan ve insanı diğer canlılardan, meleklerden farklı kılan özelliklerden… Derinlemesine irdeliyordu. Akıl ve düşünceden, idrak ve tercihlerden, insanda ki merak yeteneğinden bahsediyordu. Konular deruni, felsefi konular olup en azından üniversite seviyesine hitap ediyordu.

Sonuç olarak ne umduk, ne bulduk, ne yaptık sorusunu sormadan hiçbir şey hedefine ulaşmayacaktır. Bu konferansta başta davet edilen üstat Rasim Özdenören’e büyük ayıp yapılmıştır, sonra bir şekilde salona doldurulmuş lise öğrencilerinin zamanları boşuna geçmiştir çünkü mevzu onları fazlasıyla aşıyordu, çocuklar elinde telefonlarıyla oynuyor, kimisi uyuyor, kimi dışarı çıkmaya çalışıyordu.

Seviyemiz ve çapımızı yaptığımız işlerle ele veriyoruz. Çağıracaksın popüler bir ekran vaizini, döktürecek hikâyeyi menkıbeyi, halkın nabzına göre bol kepçe verecek şerbeti sonrasını düşünmeye bile gerek yok. Düşünmek, düşünce insanını davet etmek bizim neyimize?!

Not: Hakkı teslim etmek gerekir. Tüm olumsuzluklara ve organizasyon eksikliğine rağmen, böyle bir mütefekkiri Aksaray’a davet ettiği için Aksaray Belediyesine teşekkür ediyoruz.

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.