Aksaray Halkına!

15 Ekim 2017 Pazar, 11:48

Bir şehri en yaşanılır kılacak şey düşünce üretimidir. Gelişen düşünceler doğal olarak o şehre yön veren kanaat önderlerini, âlimlerini ve siyaset adamlarını yetiştirir. Bu ortamın oluşabilmesi farklı düşünceleri ortaya çıkarmayı gerekli kılar. Farklı fikirlere tahammülün olmadığı bir yerde fikir adamlarının ve ilim ehlinin topluma katkıda bulunması, yön vermesi mümkün olamaz.

Alışageldiğimiz düşünsel kalıplarımız var, onlardan vazgeçmek istemiyoruz. Kaybetme korkusu iliklerimize kadar işlenmiş durumda. Aykırı veya farklı tek ses duymak istemiyoruz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Karşımızdakini anlamaya çalışmıyoruz. Sadece kendi sesimiz duyulsun istiyoruz.

Farklı düşünceleri anında marjinalleştiriyoruz.  Ve etiketi yapıştırıyoruz. Bu ‘öteki’ diye.

Ya da inandığımız doğruları söylese bile bizim tabelanın altında söylemediği için duymak istemiyoruz. Çünkü sadece bizim tabelamız altında söylenenler hakkı temsil eder. Başka tabelalar batılın oyuncağı olmuşlardır. Hâlbuki hakikat sonsuz gelişimle yoluna devam eder gider.

Çok sevdiğimiz bir dostumuz başka tabela altında hizmet etmeye kalkıştığı an çok rahat bir şekilde ”hain” damgası yiyebiliyor. Ayrıca Tabela altında olmak her durumda gerçeğin peşinde olduğumuz anlamına gelmiyor.

Ya da gücü elinde bulunduran kurumlara bir yanlışlarını ya da herhangi bir hizmet teklifi edemezsiniz. Vali’ye, Belediye reisine, şehrin önde gelen yönetici ve siyasetçilerine herhangi bir uyarıda bulunamazsınız. Anında sizi fişler ve önünüze her türlü engel çıkartırlar.

Bürokrasinin, siyasetin baskısından ve reklam alamama endişesinden dolayı Aksaray’da ”yerel medya” basın bültenlerinin basıldığı birer resmi bültene dönüşmüş durumda. Bütün yerel gazeteleri masanıza koyun ve hepsinin tek ağızdan, tek kalemden çıktığını görün. Fikirsiz bir gazete nasıl olur diye merak edenler Aksaray’ın yerel medyasına bakabilirler. Fikir ile küfür bir arada bulunamaz. Aksaray medyası gerçeğin üzerini açmak için değil kapatmak için yayın yapmaktadır.

Biz, bizimaksaray.com editörleri ve yazar kadrosu olarak Aksaray’da bu köhne düşünceye dur deme sorumluluğunu hissediyoruz. Bu sorumluluk kimliğimizin gereğidir. Bu şehirde hakkın sesi olmak, hakikati ifade edenlere ise güç katmak için çalışıyoruz.

Bizimle birlikte bu şehirde beklenen değişikliğin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Yeryüzünde bütün hareketlerin bir tek kişinin harekete geçmesiyle başladığını biliyoruz.

Çünkü bu şehri çok seviyoruz.

İnsanımızı seviyoruz. Geleceğimizi seviyoruz.

O yüzden alışageldiğimiz yerel medya mantığını kabul etmiyoruz.

Gördüğümüz bir yanlışı anında gündeme getirip halkın bilgi sahibi olmalarını sağlayacağız.

Yöneticilerimize yönelik yaptığımız/yapacağımız eleştirilerde adil olacağız. Takdiri hak eden hizmetlerinde her daim yanlarında olacağız.

Halkımız mutlaka alışageldiği kalıplardan kurtulacaktır. Farklı düşüncelere imkân vererek ufkunu geliştirecek ve daha da üretken hale gelecektir. (inşallah)

Her dem yeni düşünceler üretmeye ve bu şehri sevmeye devam.

Yusuf Çekiç

Not: Lütfen bizi anlamadan hakkımızda yargıda bulunmayın.

Yorum

  1. Aksaraylı

    16 Ekim 2017 at 10:16

    Göreceğiz Göreceğiz daha sizi de göreceğiz bakalım ne kadar zaman yayın hayatınızı sürdüreceksiniz. Desteksiz ve parasız……..

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.