Ahlaksızlık Gazetecilik Değildir!

02 Kasım 2017 Perşembe, 13:39

Kötülüğün reklamı yapılarak iyilik yapılamaz. İyiliğin bir yolu vardır; kötülüğün birçok yolu vardır. Kötülük sahipleri sadece gözden düşmekle kalmayıp gönülden de düşerler. Gönlünüzde yeri olmayana gözünüz bile tahammül edemez.

Batı dünyası, bilgiyi kendisi için bir imkân olarak kullanırken, dünyanın geri kalan halkları için bir silah olarak kullanır. Bilgiyi haberleştirerek bir algıya dönüştürür ve operasyon başlar.  İletişim teknolojisini üretip bu teknolojiyi bir silah olarak bize karşı kullanır. Aynı teknolojiyi bize satar ve biz bu teknolojiyle intihar etmenin 7 yolundan birini tercih etme durumunda kalırız.

Bir imkân olarak iletişim ve haberleşme, hayati öneme sahiptir. Bilginin aktarımı anlamında nimet gördüklerimiz, toplumsal anlamda daha çok külfet getirdiğini görüyoruz.

Habercilik ve gazetecilik yapma adına dünyada ne kadar kötülük varsa köprü görevi görmek, haber yapıyormuş numarasıyla kötülüğe geçiş imkânı sağlamak, bizim geleneğimizde ahlaksızlıktır.

Tehdit etmek, şantaj yapmak, kumpasa düşürmenin en son ve yakın örneği Fethullahçı terör örgütüdür. Cemaat kılıfına bürünmüş, çok yönlü istihbaratçı terör örgütü çok canlar yaktı, çok ocaklar söndürdü. Bunların yaptığı ihanetlerden, iğrençliklerden alacağımız büyük dersler vardır.

Fetö bir eğilimdir, kötülüğe, ihanete ve fitneye yön veren eğilim. Bu eğilim sadece Fetöden ibaret değildir. Kötülüğün yolu yöntemi çoktur, sesi çok çıkar.

Aynı yöntemi kullanan fitneci çoktur. Aksaray’ın birçok yerel haber sitelerinde yazıları yayınlanan zevat, elinde zehir tenekesiyle goygoyculuk yapmayı kendisine meslek edinmiş görünüyor.

Herkes kendisine yakışanı yapar, her şey aslına rücu edermiş, asıl kötü olunca ondan sadır olan her şey kötülük oluyor. “Küpün içinde ne varsa dışarıya o sızar” derler. Orada ki sızmak kelimesi biraz sakin kalıyor. Şimdilerde bağıra bağıra yapılıyor kötülükler.

Kötüye “kötü” demek bir ahlaktır. Kötülüğe köprü olmak, kötülük alıp satmak bir iş değildir. Bunu kendisine iş edinmiş kişinin yaptığı ticaret değil, tiranlıktır. İnsafı olmayanın hiçbir şeyi yoktur. İnsan insaflı olduğu kadar insandır. Herkesin insanlığı insafı ölçüsündedir.

İnsanları töhmet altında bırakmak, karalamak, linç kampanyası için zemin hazırlamak, şeytanlaşmış müsveddelerin sıradan işleridir.

Toplumun temeline dinamit koyacaksınız, toplumda güveni sarsacak yazılar yazacaksınız ve bunun adına gazetecilik, habercilik, yazarlık diyeceksiniz!

Böyle bir anlayışa, harekete insaf sahibi her insan tepkisini koymalı, sadece insan olmanın gereği olarak bunu yapmalıdır. İnsani tavır bunu gerektiriyor. İnsanı insan yapan üstün ahlaktır.

Mustafa Bilgiç

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.