ABD Devi Apple Inc Firması Elmacılar Otomotive Dava Açtı!

13 Eylül 2017 Çarşamba, 15:05

ABD nin önde gelen bilgisayar/gsm üreticisi Apple Inc firması Aksaray’da üretim yapan sektöründe lider Elmacılar Otomotiv firmasına dava açtı.

Aksaray’da üretim yapan Elmacılar Otomotiv firmasının İsim ve amblem markasının neredeyse ayniyet derecesinde benzerini kullandığını iddia ederek Türk Patent Enstitüsünü ve Elmacılar Otomotiv Karasör Römork Dorse Malzemeleri İmalat İthalat Paz. Tic. San. Ltd. Şti’ den şikâyetçi oldu.

Apple firmasının uluslararası mahkemeye yaptığı başvuruda 1977 yılında “Apple Computer Inc” ismiyle kurulduğunu, ilerleyen zamanda “Apple ınc” ismini alarak faaliyetlerini sürdüğünü iddia etti.

Apple Inc firması Ankara (3) Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hâkimliğine kapsamlı bir dosya ile şikâyet dilekçesi verdi.

Elmacılar Otomotiv’in yaptığı savunmada ise “bir yıl önce firmanın logo tasarımını yaparak, sadece otomotiv üretim sektöründe kullandıklarını savundu.” Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptıklarını, başvuru “Apple ınc” firmasının itirazı sonucu iki kez reddedildiğini, üçüncü başvuru sonucunda ise TPE tarafından Elmacılar firmasının otomotiv sektöründe bu logoyu kullanabileceği kararı verildi.

Bu karara tekrar

itiraz eden “Apple ınc” firması Türk Patent Enstitüsüne ve Elmacılar Otomotiv hakkında tekrar şikâyetçi oldu.

Mahkeme süreci devam ediyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.