82. Şehadet Yıldönümünde Şehit İzzettin El Kassam

20 Kasım 2017 Pazartesi, 13:42

Müslümanların gönlünde büyük yeri olan Âlim, Mücahit, Şehit İzzettin El Kassam Şehadetinin 82. Yıl dönümünde yâd ediliyor. İşgalci İngiliz askerlerine karşı İslami direniş mücadelesini başlatmış örnek bir dava adamı. Siyonist milislere karşı halkı bilinçlendiren ve onları örgütleyerek direnişi başlatan Şehit İzzettin El Kassam Müslüman gençler için ideal bir dava adamı kişiliğine sahiptir.

İtalya’nın Trablus’u işgal etmesi üzerine bölgeye giderek Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı savaşa katılmış ve 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusuna yazılmış olan İzzettin El Kassam’ın hayatı üç kelimeyle ifade edilecek olursa “Direniş, Cihad ve şehadettir.”

Bu gün Hamas’ın askeri kanadını oluşturan ve düzenli bir ordu haline gelmiş olan Kassam Tugayları ismini İzzettin El Kassam’dan alarak onun direniş yolundan yürümeye ve adını yaşatmaya devam etmektedir.

Şeyh İzzeddin el-Kassam kimdir?

İzzeddin el Kasam (doğum tarihi, 1882, Lazkiye, Suriye – Şehadeti, 20 Kasım 1935), (Tam adı: İzzeddin bin Abdülkadir bin Mustafa bin Yusuf bin Muhammed el-Kassam), Britanya mandasındaki Filistin’in bağımsız ve İslâmî bir ülke olması için ilk harekete geçen din âlimi ve vaizdir.

1880’de Suriye’nin Lazkiye şehrine bağlı bir sahil ilçesi olan Cebele’ de dünyaya geldi. El-Ezher’de öğrenim gördüğü süre içinde Mısır’daki İslâmi hareketin ileri gelenleriyle iletişimde bulundu.

1911’de İtalya’nın Trablus’u işgal etmesi üzerine bölgeye giderek Osmanlı birlikleriyle İtalyanlara karşı savaştı. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusuna yazıldı. Savaşın ardından Şam’ın Fransız işgalinden kurtarılması için mücadele etmeye ve halkı örgütlemeye başlayan El Kassam, gıyabında ölüm cezasına çarptırıldı.

1922’de Suriye’yi terk etmek zorunda kaldı ve o zaman Filistin topraklarında olan Hayfa kenti yakınlarında bir köye yerleşti. Filistin topraklarının Yahudi göçmenlerce satın alınmasına ya da işgal edilmesine şiddetle karşı çıktı. Hayfa’ da ki İslâmî bir okulda öğretmenlik yapmaya başladı ve Genç Müslümanlar Birliği’ne katıldı.

Şeyh İzzeddin El Kassam, Fransız işgaline karşı direnmek amacıyla küçük askeri hücreler kurdu. Lübnan-Filistin sınırında gerilla savaşı başlattı.

El Kassam’ın silahlı mücadelesi Filistin’de bir Yahudi devleti kurulmasını destekleyen İngiltere’yi rahatsız ediyordu.

1935 yılında emniyet görevlisi olarak çalışan ve İngilizlere casusluk yaptığı bilinen bir kişi Kassam’ın ve arkadaşlarının bulunduğu yeri ihbar etti. İngilizler bunu öğrenince çok büyük bir kuvveti Şeyh Kassam üzerine göndererek onu ortadan kaldırmayı planladılar.

İngiliz kuvvetleri mücahitlerin bulundukları yere geldiklerinde, kahraman Şeyh İzzeddin ve arkadaşları onları karşılamak için silahlarıyla dışarıya çıktılar. Mücahitler sayıları çok az olmasına ve kaçabilecekleri fırsata sahip oldukları halde savaşmayı tercih etmişlerdi. Çok şiddetli çatışmalardan sonra Şeyh İzzeddin El Kassam şerefiyle ve yiğitliğiyle şehit olurken, diğer arkadaşları da yaralanarak esir düşmüşlerdi.

Daha sonra esirler askeri mahkemede yargılanarak iki ile on beş sene hapis cezasına çarptırıldılar. Şehit İzzeddin ve arkadaşlarının şehadeti Müslümanlar arasında infiale sebep olmuştu. Bir taraftan gösteriler yapılırken diğer taraftan da Şehit İzzeddin ve arkadaşlarının cenazelerinin onların cihadına layık bir şekilde kaldırılması için tüm Müslümanların cenaze namazına katılmaları isteniyordu.

Cenaze namazı on binlerce Müslüman tarafından kılınarak “Bacur” şehitliğine defnedildi ve kendisi için bir türbe yapıldı.

Şeyh İzzettin El Kassam her yönüyle örnek bir Müslümandı. Âlimler ve hocalar için, Müslüman gençler için ve liderler için örnek alınabilecek Müslüman bir şahsiyettir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.